Kałuża
Na co komu kałuża?
zapytanie prezydenta
Kałuża jest potrzebna.
wyjaśnia minister środowiska
Kałuża - trochę brudnej wody; z wojskowego punktu widzenia jest to akwen wodny o znikomym znaczeniu strategicznym do którego pokonania wojsko nie potrzebuje specjalnego sprzętu zmechanizowanego.
Okres egzystencji kałuży
- Umownie przyjmuje się okres późna jesień - wczesna wiosna.
- Kwestia ta, wymaga jednak głębszej naukowej analizy.
Występowanie kałuży
Skład kałuży
- Woda 60%
- Zanieczyszczenia 30%
- Porzucona odzież 7%
- Część ożywiona (np. dżdżownice, chrabąszcze) 3%
Zalety kałuży
- Centrum rozrywki dla osób w wieku przedszkolnym.
- Sposób na znienawidzone osoby (wystarczy wjechać samochodem w kałużę, koło której stoi ofiara).
- Istnieje teoria spiskowa, jakoby kałuże miałyby być bogate w minerały i białko.
- Istnienie kałuży jest zaletą samą w sobie.
Wady kałuży
- Nieprzyjemny zapach.
- Czasem leży tam gdzie nie trzeba.
Kontrowersje odn. kałuży
Szacuje się, że w Polsce istnieje ok. 800 tys. kałuż, w tym 97,5% żyje bez dachu nad głową. Kałuże od kilku lat walczą o podstawowe prawa i ślą petycje do Sz. P. Prezydenta.
Znany jest incydent z 11 marca 2003 roku, gdy przed siedzibą rządu zetknęły się dwie demonstrujące strony: jedna kałuż, druga przeciwko kałużom. Posypały się wulgarne słowa, padło zdanie Chuj w dupę kałużom!, musiała interweniować policja. Od tamtego czasu sprawa kałuż w kraju została nagłośniona przez media, powstały nawet pewne organizacje pomagające potrzebującym kałużom.
Rzecznik prezydenta twierdzi: Podjęliśmy już pewne działania dotyczące kałuż, poświęciliśmy nawet 60 minut obrad sejmu na tą sprawę.
Niestety, nadal nie ma reakcji prezydenta, który utrzymuje: W następnych latach musimy skupić się na Euro 2012, a nie na protestujących kałużach.
Inne stanowisko reprezentuje premier RP: Jestem gotowy do negocjacji i otwarty na kompromisy w tej sprawie. Zapewnił on również, że kałużami zajmie się po świętach 2008.