Forum:Inicjatywa redakcyjna

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 16:41, 17 kwi 2012 autorstwa JTTS (dyskusja • edycje) (Zadziwiacie mnie.)
Ten wątek nie był edytowany od 4605 dni. Nie baw się w archeologa i nie odkopuj go. Zamiast tego możesz wrócić na stronę główną forum i założyć nowy temat.

Grupa użytkowników Nonsensopedii, w skład której wchodzą:

pragnie zawiadomić o istnieniu Grupy Redakcyjnej o wyżej wymienionym składzie personalnym.

Czym jest nasza grupa? Jesteśmy samozwańczym oddziałem, który za cel postawił sobie następujące zadania:

  • Redakcja bieżąca – poprawianie na bieżąco artykułów ze Specjalna:Nowe strony.
  • Ulinkowywanie – dolinkowania do nowych artykułów, oczywiście w zgodzie z zasadami.
  • Kustosze – gruntowna poprawa i opieka nad daną kategorią.

Jak grupa funkcjonuje? Każdy z nas patroluje Nowe Strony. Kiedy pojawi się nowy artykuł, podlega on sprawdzeniu, po którym artykuł jest odznaczany. Poprawia go przynajmniej dwóch Redaktorów, w tym zawsze ja, bowiem jako jedyny administrator w grupie mogę oznaczać je jako sprawdzone (zresztą nikt tego tzw. dziennika patrolowania nie ruszał, a to bardzo pomocna w gruncie rzeczy statystyka, warto wykorzystać). Oprócz tego kontrolujemy się nawzajem, dyskutujemy i doradzamy sobie, razem szukamy najlepszego rozwiązania i doszkalamy się.

I co w związku z tym? Ogłaszamy nabór do grupy. Poszukujemy:

  • Redaktorów – osób, które zajmować będą się redakcją bieżącą, ulinkowywaniem i sprzątaniem kategorii dla kustoszy.

Osób do współpracy:

  • Technicznego – osoby, która rozwiązywałaby dla nas problemy natury technicznej, pisałaby szablony, skrypty, może nawet boty.
  • Grafika – osoby, która zajmowałaby się wykonywaniem grafik na zamówienie i z własnej inicjatywy. Jeżeli podołałaby, odpowiedzialna byłaby też za dysponowanie istniejącymi już zasobami graficznymi, np. kategoriami grafik, kontrolą licencji i ew. zamianą na wolną grafikę.

A także:

  • Kustoszy – osób, które chciałby zaopiekować się jakąś kategorią. Szczegóły współpracy i tego, jak miałaby przebiegać opieka – u Redaktorów. Póki co – taki użytkownik byłby jakby specjalistą w swojej dziedzinie, a wiadomo, że każdy lubi poprawiać coś mu bliskiego.

Dobra, ale po co to nam mówicie? Żeby społeczność wiedziała, że coś takiego istnieje. Może ktoś zechce się dołączyć. A może ktoś będzie potrzebował pomocy, rady – walcie śmiało.

To się nie uda. To już się udaje. Nasza trójka współpracuje od ponad dwóch tygodni i wszystko gra. Okres przejściowy wypadł pomyślnie – proszę spojrzeć na Nowe Strony albo na Cytaty, gdzie Kustoszką-Pionierką została Maasdamer. W jednym przypadku mamy poukładane nowe strony od już sporego kawałka czasu pod względem techniki i również jakości, a w drugim – Cytaty wyglądają coraz bardziej perfekcyjnie.

A po co redagować grupowo? Nie można w pojedynkę? Można, ale jest kilka powodów, dla których w grupie lepiej:

  • Człowiek jest tylko człowiekiem, nawet najlepszy redaktor popełnia błędy. Kilkustopniowa inspekcja ma je zminimalizować.
  • Redaktorzy się rozwijają. Poprzez wzajemną wymianę uwag unikamy popełniania ciągle tych samych błędów. Każdy z nas się uczy i na pewno przez te dwa tygodnie staliśmy się lepszymi moderatorami :)
  • Jednostka może zdziałać wiele, ale czy dobrze? W grupie razem szukamy rozwiązania problemów i ustalamy działania dopiero po dyskusji. Samemu sobie ciężko być konstruktywną krytyką.
  • Kwestia psychologiczna. Wiesz, że ktoś na ciebie liczy i jesteś za niego współodpowiedzialny. To motywuje do pracy.

Liczymy na Waszą akceptację i czekamy na Was. To też fajna zabawa, dodatkowo wartościowe i kreatywne edycje, doszkalanie się w ważnej umiejętności wymaganej od administratora. To wszystko przekonuje, funkcjonuje – a ile można zdziałać w jeszcze większej grupie. ;>

DelPacinoSzablon.gif ♥♦ 17:10, kwi 16, 2012 (UTC)

Grafiki mogię od czasu do czasu robić. Szablon:Sersull 17:43, kwi 16, 2012 (UTC)

Ja się zgłaszam jako redaktor. Andrzej 1 9 17:48, kwi 16, 2012 (UTC)

Też mógłbym czasem zrobić jakąś graficzkę. Faller 18:04, kwi 16, 2012 (UTC)

No trudno żeby mnie zabrakło Mordka.svg Z przyjemnością zostanę kustoszem kategorii medycyna. Skoro są jeszcze jakieś szczegóły, które dodatkowo się z tym wiążą, proszę napisać o tym w mojej dyskusji, jeśli nie zostanę złapany na ircu. Emdeggergadajka 19:06, kwi 16, 2012 (UTC)

To ja zostaję kustoszem (kustoszką?) kategorii astronomia, już wcześniej coś tam robiłam. Budyń 19:09, kwi 16, 2012 (UTC)

O! To ja mogę zostać technicznym! Jakieś tam szablony, czy małe skrypty to ja mogę napisać, ale boty już nie. Ja się jeszcze uczę obsługi jQuery. Mogę oczywiście zaimportować narzędzia z Wikipedii tutaj, jeśli jakieś chcecie. W grupie siła! SZEWEK+ 23:07, kwi 16, 2012 (CEST)

Biorę historię, łapy precz od tej kategorii Szklarz (dyskusja | edycje) 07:55, kwi 17, 2012 (UTC)

Ja się chętnie zajmę chemią. Wishnia. 13:13, kwi 17, 2012 (UTC)

Fajnie, że tyle ludzi się zgłasza. Życzę Wam byście wytrzymali w tych postanowieniach. Ja od siebie mogę dodać, że specjalną opieką otoczę raporty konserwacyjne, choć to niezbyt związane z redakcją. Kadrian1.GIFKadrian2.GIF 13:40, kwi 17, 2012 (UTC)

Powiem szczerze, że jestem mile zaskoczony. Spodziewałem się osobiście bardziej chłodnego przyjęcia i mniejszego zapału ze strony społeczności. Cieszę się jednak wielce. W związku z tym, że pomagać pięciu kustoszom na raz nie damy rady, proszę o cierpliwość – na dniach skontaktujemy się z każdym, który zgłosił się do współpracy z nami. Opóźnienie wiąże się z utworzeniem „pakietów”, czyli zbiorów kategorii, które można będzie objąć „kwantowo” (nie ma tak, że weźmiesz sobie kategorię z pięcioma artykułami i będziesz dumnym kustoszem). Nie bójcie się, to nie ma na celu zrobić z kustoszy wołów pociągowych, wbrew przeciwnie – przy Beatrycze wyszło, że biorąc się za kategorię Astronomia, musiałaby też opiekować się kategorią Rosyjscy sportowcy, jako podkategorią swojej dziedziny. Absurdy lubimy, ale w artykułach.
Skontaktujemy się z oboma Grafikami, z Technicznym też. A chętnego na redaktora Andrzeja prosimy o przygotowanie się do bardzo miłej rozmowy wstępnej. JTTS (dyskusja) 15:40, kwi 17, 2012 (UTC)