Filantrop
Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 19:36, 10 lip 2013 autorstwa Leptones (dyskusja • edycje) (→Znani filantropowie: Won z celebrytą Adolfem)
Filantrop – człowiek zajmujący się promocją swojego nazwiska dzięki spektakularnym i bezzwrotnym przesyłkom własnego zużytego mienia. Zazwyczaj robi to po to, aby zwiększyć popularność swojej firmy wśród klientów. Zamiast docierać z produktem do konsumentów poprzez marketing, uprawia niesamowicie drogą reklamę. Filantrop bywa czasem inicjatorem kampanii społecznych, a czasem nie bywa nigdzie, jeżeli pozbył się już wszystkich ubrań i min przeciwpiechotnych w domu.
Działalność
Do filantropa należy zazwyczaj kilka fundacji, które praktycznie nigdy nic dobrego nie robią (i nie chodzi tu o to, że Afrykańczycy nie dostają dobrego jedzenia, tylko złe) i reklamują się hasłami w stylu tutaj wymienionych:
- W Afryce co trzy sekundy umiera dziecko. Z pomocą naszej fundacji może umierać co 2 sekundy!
- W Burkina Faso skokiem cywilizacyjnym jest motyka. Masz starą motykę? Podziel się!
- W Ugandzie ludzie walczą o jedzenie. Gotowi są za nie zabić. Dzięki naszej fundacji każdy dostanie łopatę i zje ciepły w tamtych warunkach posiłek.
- W RPA ludzie wciąż nie mogą się otrząsnąć z chaosu apartheidu. Niech się więc nie otrząsają – nasza fundacja da im śnieżnobiałe ręczniki!
Znani filantropowie
- Ronald McDonald – twórca teorii o niezbędności tłuszczów zwierzęcych dla zaspokajania podstawowych funkcji życiowych. Prowadzi sieć przytulnych restauracji;
- John D. Rockefeller – finansuje budowę szybów naftowych i edukację (z wyjątkiem ekonomii, żeby nie mieć przeciwników) tuż nad nigeryjskim wybrzeżem, dzięki czemu miejscowe dzieciaki osiągają stopniowo wyższy pułap wystrzału. Na razie przeżywa co czwarte z nich;
- Bill Gates – sfinansował film Blue oraz niebieskie ekrany;
- Mozilla – finansuje spokój internautów;
- Neville Chamberlain – filantrop angielski. Przechadzając się pewnego razu po jednym z pokojów na Baker Street uznał, że mu się znudził i postanowił oddać go w dobre ręce. O szczegółach decyzji na około 2/3 Puszczy Amazońskiej.