Uganda

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uganda – kraj położony gdzieś pomiędzy Rwandą a Kenią. Dokładne zlokalizowanie jest niemożliwe z powodu fatalnego stanu dróg dojazdowych.

Największym problemem Ugandy jest wysoki poziom analfabetyzmu, przekraczający 30%. W 2018 roku rząd zdecydował się na opracowanie specjalnego elementarza, który pozwoli zwalczyć analfabetyzm w ciągu pięciu lat. W nowym podręczniku do nauki czytania dzieci uczą się najpierw liter A, I, D i S, a później pozostałych.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Uganda ogłosiła niepodległość 9 października 1962 roku. Aż do 1971 roku nowe państwo uchodziło za kolejną republikę bananową, w której łatwiej było kupić przeprowadzenie nowego zamachu stanu niż bochenek chleba. W 1971 roku bokser Idi Amin obalił rząd. Nowy przywódca Ugandy zasłynął z walki z bezrobociem[1]. W 1979 roku Idi Amin dał nogę do Arabii Saudyjskiej, gdy niedobita skrajna prawica oskarżyła prezydenta o zalew imigrantów z Tanzanii. Ucieczka Amina przywróciła fatalną serię zamachów stanu. Jeden z przewrotów przeprowadził Tito Okello – właściciel jedynego telewizora odbierającego zagraniczne media, twórca Tymczasowej Rady Wojskowej uważający polskie wrony za najpiękniejsze zwierzę na świecie.

Od 1989 roku wydarzenia w Polsce śledziła także ugandyjska opozycja, która po kupieniu anteny satelitarnej odbierającej sygnał z Włoch zaczęła domagać się wprowadzenia demokracji. Seria sukcesów ugandyjskiej opozycji skończyła się w momencie awarii anteny, która przestała odbierać stację Rai 1. Nie mając wskazówek zewnątrz politycy nie byli w stanie samodzielnie podjąć decyzji. Dopiero w 2004 roku technik z misji humanitarnej UNICEF naprawił antenę. Ugandyjska elita papugując pomarańczową rewolucję na Ukrainie dokonała demokratyzacji kraju. Dzisiaj Uganda jest krajem wielopartyjnym, w którym władza zajmuje się walką z gejami, a w przerwach także naprawą gospodarki.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Uganda słynie z eksportu metali szlachetnych, wydobywanych z marynarki Idi Amina. Chcąc upodobnić się do państw europejskich, Uganda inwestuje w sektor usług. Flagowym produktem Ugandy są filmy sensacyjne (wzorowane na polskiej szkole filmowej). Ponadto Uganda sprzedaje transmisję do tamtejszych walk MMA, które odbywają się w tamtejszym parlamencie. Większość dochodów z turystyki zapewniają uchodźcy z Kenii i Tanzanii – najbiedniejsi mieszkańcy tych państw po dotarci do Ugandy automatycznie przynależą do tamtejszej klasy średniej.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Poprzez jedzenie bezrobotnych