Lesotho

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Witajcie w Basutolandii! Przygotujemy dla nas was mięsną kolację!

Plemiennik ludojad Wódz plemienia do przybysza

Zjadłbym konia z kopytami!

Mieszkaniec Lesotho o twoim koniu... Dosłownie

Lesotho (kiedyś Basuto) – państewko-enklawa, które graniczy wyłącznie z Republiką Południowej Afryki. Uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii 4 października 1966 roku. Jest opanowany przez dzikie plemiona, które ustanowiły sobie monarchię konstytucyjną. Około 40% miejscowej ludności żyje za 1,25 $ dziennie (około 3,94 ).

Historia[edytuj • edytuj kod]

Państwo powstało pod nazwą Basuto, w XIX wieku. W 1868 roku zostało anektowane przez Wielką Brytanię Król Letsie II zaczął rządzić i rządzi do dziś. Jego władza nastąpiła, gdy jego ojciec, Moshoeshoe II, zginął w wypadku samochodowym w drodze do Maseru, gdyż kierowca upił się importowanej Gorzkiej Żołądkowej i na chwilę zasnął.

W 2007 roku rozpoczął się kryzys gospodarczy żywnościowy. Z braku pieniędzy pożywienia większość ludzi zgłodniała. Ratunkiem tego był kanibalizm.

Geografia[edytuj • edytuj kod]

Kraj graniczy z Republiką Południowej Afryki, RPA, Republic of South Africa, Republiek van Suid-Afrika, iRiphabliki yeSewula Afrika, iRiphabliki yomZantsi Afrika, iRiphabhuliki yaseNingizimu Afrika, iRiphabhulikhi yeNingizimu Afrika, Repabliki ya Afrika-Borwa, Rephaboliki ya Afrika Borwa, Rephaboliki ya Aforika Borwa, Riphabliki ra Afrika Dzonga, Riphabuḽiki ya Afurika Tshipembe, RPA... i z RPA. Lesotho żąda dostępu do morza, a nawet do oceanu, gdyż tam znajduje się najwięcej smacznych ryb.

Lesotho jest jedynym krajem na świecie położonym w całości na wysokości ponad 1000 m n.p.m., ponieważ w większości znajduje się na wyżynie, dlatego mało kto potrafi wejść na teren państwa. Państwo posiada pasmo górskie, jeszcze wyższe od niego. Najwyższy szczyt, Thabana Ntlenyana, sięga ponad 3482 m n.p.m.

Tutejszy klimat, zwrotnikowy, jest bardzo nieprzyjazny, mało kto się z nim koleguje, częściej jest wypędzany za pomocą radiatorów i wentylatorów. Jest gorąco i wilgotno. Najlepszym miejscem do zamrażania ofiar ludzkich są góry, gdzie panują mroźne zimy z opadami śniegu.

Flora i fauna są bardzo ubogie. Wśród roślin znacznie przeważa sawanna, w górach roślinność trawiasta i alpejska. Zwierzętami zamieszkującymi na tych terenach to m.in.: ludzie, antylopy, zające i różne gatunki gadów.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Lesotho jest jednym z producentów moheru (materiału, nie ludzi), dzięki czemu nasze babcie mogą chodzić w moherowych berecikach. Gospodarka rolna w państwie jest bardzo słaba. Ziemniaki muszą być importowane (szczególnie te z Internetu), a także świeże udka i nóżki z człowieka.

Ludzie[edytuj • edytuj kod]

Mieszkańcy Lesotho są bardzo głodni, więc czekają, aż do nich ofiara przyjdzie[1]. Oni wierzą, że dziki słoń z serem zamiast głowy naprawdę istnieje.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Prawdopodobnie zboże z RPA, albo człowiek