Benin

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Benin (do 1975 Dahomej) – państwo nad wielką wodą. Członek Afryki. 99. na świecie pod względem powierzchni[1].

Historia[edytuj • edytuj kod]

Po XII wieku jakiś lud, znudzony sobą, przybył na tereny obecnego Beninu i zmieszał się[2] z tubylcami. Było fajnie. Po kilkuset latach odnaleźli go Europejczycy i już nie było tak ciekawie, ponieważ skończyły się różowe czasy, a nastąpił handel niewolnikami. Dahomej się zniewolił, poużerał z Francuzami i się uwolnił, ale zaakceptował cywilizację, co mu na dobre wyszło. W roku 1975 władze uznały, że nazwa kraju (Dahomej) jest niereprezentatywna i nieoryginalna, a co za tym idzie – nie nadaje się do oficjalnej prezentacji na arenie międzynarodowej. Zmieniono ją na jakże oryginalną i niespotykaną nazwę Benin, którą wcześniej uraczona była Nigeria. Kraj miał kilka ustrojów politycznych, przez busz i komunizm, do oświeconej demokracji i republiki.

Geografia[edytuj • edytuj kod]

Kraj pokrywa sawanna z akacjami i baobabami, jakieś suche lasy i inne pierdołki zamieszkane przez lamparty, antylopy, słonie, wieloryby, hieny i oczywiście, tak znane z Afryki, małpki.

Sport[edytuj • edytuj kod]

Reprezentacja Beninu po ostatnich zmianach w Rankingu FIFA zajmuje 68 miejsce. Co lepsze, wyprzedziła naszą reprezentację, ale Benińczycy potrafią awansować do mistrzostw kontynentu nie będąc gospodarzem turnieju.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Specjalnie się tak… skubani!
  2. Bez wstrząsów.


Crystal Clear app internet.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny geografii. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś to miejsce – rozbuduj go.