Libia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Plan ucieczki mieszkańców
Libia – piękny kraj!
Stolica jeszcze przed rozjCenzura2.svgniem

Libia – państwo położone w Afryce Północnej, nad zatoką Wielkiej Styrty, przy Morzu Śródziemnym.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Starożytność[edytuj • edytuj kod]

Przez całą epokę terytorium dzisiejszej Libii było podbijane na przemian przez Rzymian, Bizantyńczyków, Wandali[1], Turków i Kartagińczyków. Kiedyś nie było internetu, więc nie mogli sprawdzić czy im się to opłaca. Kiedy zdawali sobie sprawę, że Libia to tak naprawdę marny skrawek pustyni, oddawali go z powrotem koczowniczym plemieniom.

Średniowiecze[edytuj • edytuj kod]

Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego w V wieku, armie arabskie podbiły Libię i wprowadziły do regionu szczyptę religijnego ekstremizmu. Potem nie wydarzyło się tam nic szczególnego aż do 1517 roku, kiedy legiony osmańskie zdobyły Libię, zyskując nienawiść Libijczyków.

XX wiek[edytuj • edytuj kod]

Włosi przegrywali wojny jedną za drugą, dlatego postanowili wzmocnić swoje morale i zaatakować Libię w 1911 roku. Po II wojnie światowej zostali stamtąd pogonieni i wtedy właśnie powstała niepodległa Libia, z królem Idrisem na czele.

Czasy Kaddafiego[edytuj • edytuj kod]

Kaddafi i jego koledzy z armii obalili króla w czasie Zielonej Rewolucji w 1969 roku. Libijska służba bezpieczeństwa pod jego przewodnictwem, wywarła znaczący wpływ na zajęcie się kwestią terroryzmu w lotnictwie, ponieważ w 1988 roku zademonstrowała światu, jak łatwo wnieść bombę na samolot pasażerski i go wysadzić, na przykładzie Szkocji. Po tym pouczającym doświadczeniu, Stany Zjednoczone zaprezentowały co się stanie, gdy zrzuci się bomby na parę libijskich miast.

Obecnie[edytuj • edytuj kod]

Podobnie jak jego szwagier Saddam Husajn, Kaddafi został znaleziony w kanale i stracony na rozkaz George Busha[2]. Teraz, gdy były dyktator nie żyje, Libia planuje stać się jednym z najbardziej nędznych krajów w Afryce Północnej w historii. Pomimo, że od zabicia Kaddafiego minęło osiem lat, w kraju nadal istnieje rząd tymczasowy.

Geografia[edytuj • edytuj kod]

Libia składa się w 100% z pustyni i ubóstwa. Najbardziej uprzywilejowane klasy społeczne[3], żyją tylko na północy kraju, gdyż pustynia na południu jest nieprzyjazna dla rozwoju życia.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Gospodarka Libii to pozostałości po Kaddafim, które jeszcze nie zostały wysadzone. W dawnych czasach były tam biura podróży, ale po wojnie i złej sławie, jaką Hollywood zrobił islamistom, którzy w amerykańskich filmach zawsze są złoczyńcami, żaden turysta nie będzie odwiedzał libijskich plaż. Z sektora usług zostali tam tylko sprzedawcy AK-47, a jedynym towarem eksportowym kraju są nielegalni imigranci.

Drogi w Libii budowała polska delegacja w latach 80. w ramach importu systemu komunistycznego do braci w Afryce. Ekipa kierowana przez Albina Siwaka stworzyła sieć autostrad, które wytrzymały ruch wielbłądów. Drogi zniknęły po kilku latach, gdyż Kaddafi nie chciał kupić od Polski ekranów chroniących autostradę od ptaków, piasku i amerykańskich bomb.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Atakują po dziś dzień, próbując zwandalizować ten artykuł!
  2. Co prawda nie był już wówczas prezydentem Stanów Zjednoczonych, ale nadal pozostaje przywódcą Onych
  3. te, których średnia długość życia wynosi 20 lat