Komory

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Jedyna atrakcja na Komorach – Ocean Indyjski
Posiedzenie komorskiej Rady Ministrów...
... a tu siedziba

Komory – państwo wyspiarskie wchodzące w skład Archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim między wschodnim wybrzeżem Afryki (Mozambik) i północnymi krańcami Madagaskaru.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Od dawien dawna Komory posiadały dostęp do morza, co było wielkim utrapieniem mieszkańców Komor, ponieważ już od pierwszych wieków Komory były czyimiś koloniami. Co najdziwniejsze, przechodziły z rąk do rąk co 20 lat, zaczynając od 1406, aż do 1986 roku, kiedy to uzyskały niepodległość od Francji.

Okupacja omańska[edytuj • edytuj kod]

Pierwszym krajem świata, który dowiedział się o Komorach był Oman. Podczas ekspedycji do Madagaskaru po niewolników Ahmuda Sayfulasiego odkryto te niezwykłe wyspy. W roku 1406, Ahmud postanowił w nich zamieszkać. W ciągu 10 lat uczynił z Komor centrum handlu niewolników. Mniej więcej w roku 1411 wyruszył do omańskiego sułtana, by złożyć mu hołd, co było faktycznym początkiem okupacji omańskiej. Niestety zmarł w roku 1426, co było końcem złotego okresu dla Komór. Nastąpił trzymiesięczny okres bezkrólewia, w którym zdecydowano, że Komory będą Republiką Kupiecką na służbie obcych narodów.

Wolna elekcja zawyrokowała, że Jemen będzie kolejnym panem Komorów.

Okupacja jemeńska[edytuj • edytuj kod]

Początki panowania Jemenu na Komorach wróżyły dobrą przyszłość. W 1428 roku Komory stały się centrum handlu lemurami z Madagaskaru.

Przez całe lata 30. XV wieku cały świat islamski interesował się tymi zwierzątkami. Na Płw. Arabskim na jednego człowieka przypadały dwa lemury, najczęściej był to samiec i samica. Patrzyli na ich obyczaje, życie, współżycie i wiele innych rzeczy.

W 1443 roku Komory postanowili podbić Madagaskar za pomocą Żydów z Hiszpanii. Grenada zgodziła się przystać na tą propozycję, pod warunkiem, że wyśle tylko tych najuboższych. W konsekwencji do Komor przybyło tylko 3000 Żydów.

Inwazja[edytuj • edytuj kod]

Cesarz Zimbabwe, Czacho Makabra postanowił zaatakować Komory. Na szczęście były już tam trzy armaty, ale nie było ich na innej wyspie: Majoccie. Zimbabwe przejęło ją bez trudu, ale gdy dostali się na wyspę Mohery[1] było ciężko. Jeden Arab zabijał armatą około 25 Czarnych.

Wydawało się, że w 1446 sytuacja jest beznadziejna. Jemen organizował z Zanzibarem desant na Mozambik. Już mieli to czynić, gdy… no właśnie, jak Zimbabwe wygrało wojnę? Armią 500 skinheadów, którzy popędzili resztki Komorczyków, 5000 Jemeńczyków i 1000 Zanzibarczyków do morza. Potem oni sami okazali się emo i szukali żyletek, co miało mieć tragiczne konsekwencje 20 lat później. Zimbabwe nie miało już żadnych problemów z Komorami.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Strohballen.gif

Turystyka[edytuj • edytuj kod]

Mimo tego, że wyspy są położone w pięknym, tropikalnym klimacie, turystów jest niewielu. Przyjeżdżający tam na wakacje to terroryści, którzy chcą się wyluzować przed wysadzeniem się w metrze, co może być tego przyczyną.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. niepoprawnie Moheli