Gwinea Równikowa

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Gwinea Równikowa – państwo które dla niepoznaki nazywa się Gwinea, dla odróżnienia od Gwinei i Gwinei Bissau. Państwo to jeszcze jest daleko od swoich marzeń, by leżeć na równiku. Stolicą tego kraju jest Malabo (Santa Isabel).

Historia[edytuj • edytuj kod]

Gwineę Równikową założyli koloniści z Hiszpanii (przywódca Ferdinand Po, jak nazwali go Niemcy). Ten pan nie miał pomysłu na nazwę (jak wszyscy przed nim i po nim), więc nazwał ją Flor Formosa (piękny kwiat, chociaż tam nie było sezonu na kwiaty). Mieli problem tylko z Portugalczykami, którzy rozgościli się już tutaj, a nawet przyprowadzili tutaj Murzynów z Angoli. Ostatecznie Portugalczycy wycofali się w 1778 roku. Hiszpanie od tego czasu stworzyli 3 kolonie (1 kontynentalna, 2 na wyspach), które połączyli w 1909 tworząc Gwineę Hiszpańską (chociaż to leży kilkaset kilometrów od Gwinei oryginalnej i tysiące kilometrów od Nowej Gwinei). Kraj dostał niepodległość, po uświadomieniu sobie przez Hiszpanię, że nie da się stworzyć z tego perły korony Hiszpańskiej (bo Hiszpania nie była już monarchią) 12 października 1968 roku. Tubylcy i koloniści musieli pracować nad wymyślaniem nowej nazwy, bo już oba człony nazwy były fałszywe. I tak powstała nazwa Gwinea Równikowa (chociaż ani to Gwinea, ani na równiku). Istnieje teoria, według której drugi człon nazwy powstał na cześć ambasadora ZSRR w Gwinei Równikowej Michaiła Pawłowicza Równikowa. Obecnie prezydentem jest (od 30 lat) Teodoro Obiang Nguema Mbasongo, a większość Gwinejczyków wyjechało do Hiszpanii. Gwinea Równikowa obecnie jest mocarstwem, które jest gotowe pomagać Chinom.

Sporty narodowe[edytuj • edytuj kod]

Przede wszystkim wszelkie rodzaje sportów wodnych:

Gwinejczycy mają wspaniałe i tanie ośrodki przygotowań olimpijskich na trasie Malabo-Kadyks i Malabo-Teneryfa. Tysiące Gwinejczyków ćwiczy na tej trasie swoje umiejętności ku chwale Gwinei Równikowej. Co najważniejsze, rząd nie musi ich do tego mobilizować. Niestety, nie udało się im zdobyć medalu olimpijskiego.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Gwinea Równikowa przez kilka lat miała wyższy poziom PKB na głowę niż Polska[1].
  • Malabo wygląda bardziej okazale niż nasza Warszawa.
  • W wyborach parlamentarnych w 2008 roku Demokratyczna Partia Gwinei Równikowej odniosła kolejne zwycięstwo, nieznacznie tylko wyprzedzając opozycyjne Zjednoczenie na rzecz Demokracji Społecznej. DPGR uzyskała 99,3% głosów a ZnrDS 0,7%. Prezydent Teodor Obiad Guano Bongo, od roku 1979 konsekwentnie zdobywający wyniki rzędu 95%, zarzeka się, że wybory były uczciwe. Nikt nie udowodnił, że było inaczej.
  • Średnie IQ w tym kraju wynosi 56. Oznacza to, że przeciętny obywatel łapie się na orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim[2].

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy