Krynica Morska

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Do Piasków i ani metra dalej!

Słynne powiedzenie mieszkańców Krynicy Morskiej

Szablon:T miasto położone w województwie pomorskim, ok. 70 km na południe od ruskiego Bałtańska. Stolica polskich dzików. Zajmuje całą Mierzeje Wiślaną, i ćwierć Zalewu Wiślanego. Latem oblegane przez turystów, zimą wymarłe i spokojne miasteczko. Graniczy z Rosją, ale na szczęście nie posiada przejścia granicznego.

Historia

Na początku miasto nazywało się Kahlberg. Szybko się okazało, że nazwa jest zbyt trudna do wymówienia i zmieniono ją na Krynica Morska. Należała do Gdańska, ale potem pożyczył ją sobie Elbląg. Gdańsk zorientował się w 1999 r.n.e i przywłaszczył sobie miasto. Nie wiadomo czemu po II WŚ nazwano ją Łysicą. Widać mieszkańcom spodobała się nazwa Krynica Morska, bo w 1959 r. ponownie mamy do czynienia z tą nazwą na mapie.

Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej

Rozciąga się po całej mierzei (oprócz części rosyjskiej). W 2005 r. odnotowano tu największą w Europie liczbę dzików na kilometr kwadratowy. Najwyższym szczytem jest Wielbłądzi Garb, z którego nic nie widać. Występują tu różne rodzaje roślin, między innymi mikołajek nadmorski, którego jak do tej pory nikt nie tam nie znalazł. Oprócz tego są tu piękne, czyste, piaszczyste plaże, które polskim zwyczajem są sukcesywnie i notorycznie zasrywane przez pupili przyjeżdżających turystów.


Turystyka

Krynica opiera się głównie na dochodach turystów, którzy przyjeżdżają tu żeby wejść na latarnie morską oraz zobaczyć i nakarmić hasające po centrum dzikie świnie. W lipcu i Sierpniu odbywa się tu polowanie na wolne miejsca w pensjonatach. Skład turystów:

Warto wiedzieć, że w Krynicy są 4 pola namiotowe (w tym 3 duże, na których ciężko jest znaleźć wolną przestrzeń. 90% budynków w Krynicy to pensjonaty i hotele.


Atrakcje Turystyczne

Główną atrakcją jest latarnia morska, która (jak na polską latarnie przystało) została wysadzona przez Niemców. Potem zbudowano drugą walcowatą, pomarańczową latarnie, która stoi do dziś. Drugą atrakcją jest rejs po Zalewie Wiślanym, do Fromborka i Tolkmicka. Trzecią atrakcją jest przejażdżka traktorem przebranym za lokomotywę znanym pod nazwą Krynica Express. Jeśli ktoś nie lubi jechać w przyczepie na gnój to może wezwać taksówkę, czyli melexa z silnikiem kosiarki.


Piaski

Znana również jako: Nowa Karczma. Nikt nie wie czy nazwa Nowa Karczma jest nazwą dzielnicy czy miasta. Kilka domków, przystań, kościół, parking, sklep i restauracja. Jednym słowem: Typowa Polska większa wieś.


Granica Państwa

Granica z Rosją jest jednocześnie granicą Krynicy Morskiej i Unii Europejskiej. Żeby do niej dojść trzeba zapie****ać 6 km z Piasków (Nowej Karczmy).


Symbole

W herbie Krynicy Morskiej znajdziemy żagle przyczepione do zalewu (lub morza, jak kto woli) na tle spadającego meteorytu zachodu słońca. Na horyzoncie widzimy wyspę z wieżą (najprawdopodobniej latarnią morską).



Crystal Clear app internet.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny geografii. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś to miejsce – rozbuduj go.