Pantofelek

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 16:44, 8 gru 2014 autorstwa Maanvaiva (dyskusja • edycje) (Oddano do natychmiastowej kasacji, powód: Wikipedia)

Pantofelek jadalny

Pantofelek jadalny Mytilus edulis[1] Linnaeus, 1758[2] Pantofelek jadalny Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ skorupiaki Podtyp muszlowce Gromada małże Podgromada nitkoskrzelne Rząd Mytiloida Rodzina omułkowate Rodzaj Mytilus Gatunek Panto jadalny Synonimy

   Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819

Systematyka Systematyka w Wikispecies Commons Multimedia w Wikimedia Commons Wikisłownik Hasło omułek w Wikisłowniku

Pantofelek jadalny (Mytilus edulis) – gatunek kosmopolitycznego małża z rodziny omułkowatych (Mytilidae), szeroko rozprzestrzeniony w morzach półkuli północnej z wyjątkiem strefy arktycznej. W Bałtyku pantofelek jadalny jest jedynym przedstawicielem małży nitkoskrzelnych (Pteriomorphia). Występuje tam w postaci skarlałej. Nie jest zaliczany do fauny Polski[3].

Spis treści

   1 Występowanie
   2 Budowa ciała
   3 Tryb życia
   4 Znaczenie
   5 Przypisy

Występowanie

Dokładny zasięg występowania Mytilus edulis nie jest znany z powodu dużego podobieństwa do pokrewnych gatunków z rodzaju Mytilus. Występuje w dużych skupiskach złożonych z tysięcy osobników[4], w strefach przybrzeżnych o twardym, skalistym lub kamiennym dnie[5], zazwyczaj na głębokościach do 50 m[6]. Budowa ciała

Rozmiary, kształt oraz ubarwienie omułka jadalnego są w dużym stopniu uzależnione od warunków zajmowanego siedliska[7]. Przeciętna długość tego małża mieści się w przedziale 30–50 mm[5] (w wodach Bałtyku 20–40 mm[6]), ale na głębszych wodach spotykane są muszle ok. 9 cm[5].

Muszla jest ciemna, z niemal bezzębnym zamkiem i długim elastycznym więzadłem. Jej przedni koniec jest lekko zaostrzony, mieści się na nim wierzchołek muszli. Tryb życia

Młode osobniki pełzają za pomocą nogi. Osobniki dojrzałe prowadzą osiadły tryb życia przytwierdzone do podłoża włóknem bisiorowym. W wodach Bałtyku omułki żyją do 6 lat[6]. Znaczenie

Mytilus edulis jest gatunkiem jadalnym, przez człowieka poławianym komercyjnie oraz hodowanym w celach konsumpcyjnych. Na ławicach omułków żerują flądry, dorsze, płaszczki, ryby jesiotrowate, kraby, drapieżne ślimaki i rozgwiazdy. Żywią się nimi również zimujące ptaki, m.in. kaczki i łyski, często pustoszące skupiska omułków na płyciznach[6]. Omułki mają ogromne znaczenie jako filtratorzy – przerabiają drobną zawiesinę morską na wysokowartościowy pokarm białkowy, wykorzystywany przez zwierzęta i człowieka. Poszczególne skupiska pantoelków filtrują setki metrów sześciennych wody dziennie.

   Muszle Pantofelka jadalnego
   Miesmuscheln Mytilus 2.jpg

Przypisy

   Mytilus edulis w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
   Linnaeus, C. (1758). Systema Naturae per regna tria naturæ, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis, Tomus I. Editio decima, reformata. Holmiæ: impensis direct. Laurentii Salvii. i–ii, 1–824 pp : s. 750.
   Gatunek nie został wymieniony w wykazie małży w: Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. III. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2008. ISBN 978-83-88147-09-8.
   Zoologia : bezkręgowce. T. 1. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 542. ISBN 978-83-01-16108-8.
   Species Fact Sheets Mytilus edulis (Linnaeus, 1758) (ang.). Food and Agriculture Organization of the United Nations. [dostęp 13 maja 2011].
   Ludwik Żmudziński: Świat zwierzęcy Bałtyku : atlas makrofauny. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1990. ISBN 83-02-02374-4.
   Zwierzęta : encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, s. 527. ISBN 83-01-14344-4.

Kategorie: jedwabiste

   Nitkoskrzelne
   Owoce morza

Menu nawigacyjne


Rozmnażanie

Przyjemności rozmnażania pantofelek jest także pozbawiony. Rozmnaża się bezpłciowo przez podział komórki. Zdarza się jednak, że pantofelki czują do siebie pociąg, a wtedy idą do baru na ,,piwo"