Krystynka

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Krystynka – tajemnicza miejscowość w północno-zachodniej Wielkopolsce, leżąca wzdłuż drogi między Stróżewem, a Podaninem. Należy do gminy Chodzież. Najbliższe miasto – Chodzież.

Historia założenia, geneza nazwy ani akt lokacyjny nie są znane ani dostępne. Liczbę mieszkańców szacuje się na 40 do 50.

Przejawy cywilizacji

  • Przystanek autobusowy – nie obsługiwany przez linię miejską ani międzymiastową. W roku szkolnym zatrzymuje się tam Gimbus i specjalnie wyczarterowane autobusy, przewożące uczniów okolicznych gminnych ośrodków edukacyjnych. Przez około rok na przystanku kilka razy dziennie zatrzymywały się busy prywatnej firmy przewozowej JanBus, lecz zaniechano tego z powodu nierentowności.
  • Stacja kolejowa Ostrówki k./Chodzieży – oddalona o ok.500 m, na której kursują pociągi między Piłą, a Poznaniem. Niektóre nawet się tam zatrzymują!
  • Skrzynki Poczty Polskiej – obsługiwane raz dziennie w godzinach popołudniowych, z wyłączeniem sobót, niedziel oraz świąt.
  • Kanaliza – założona stosunkowo niedawno...
  • Kapryśna linia telefoniczna, która od niedawna obsługuje także Internet.
  • Dwa busy usługowe – jeden sprzedający lody, drugi – chleb. Działające niezależnie, przejeżdżają przez Krystynkę w dni robocze z różną częstotliwością, najwięcej raz dziennie. Swoją obecność sygnalizują klaksonem, a następnie zatrzymują się i czekają kilka minut na potencjalnych klientów, po czym niezwłocznie odjeżdżają.
  • Cmentarz – prawdopodobnie jedyna atrakcja turystyczna wsi.

Najbliższe sklepy spożywcze, kościoły, szkoły podstawowe i przedszkola znajdują się w innych okolicznych wsiach.

Perspektywy

W ciągu najbliższych dekad Krystynkę czeka jeden z następujących scenariuszy:

  1. Dalsza izolacja i pogrążanie w stagnacji, co doprowadzi do wyekstrahowania Krystynki do własnej, alternatywnej rzeczywistości i przekształcenia w miejscowość-widmo. Mieszkańcy staną się nieśmiertelnymi zjawami, nieświadomymi zmiany swego ontologicznego statusu i oddającymi się wciąż tym samym czynnościom.
  2. Wchłonięcie przez większe ośrodki, jak wymienione wcześniej Podanin lub Chodzież.
  3. Wyludnienie z powodu masowej dezercji młodych ludzi, a następnie zaniku popędu płciowego i śmierci pozostałych.