Dramat romantyczny
W tym artykule konieczne są drobne poprawki. Zajmij się tym, to nie boli.
Do poprawienia: Obawiam się, że opis cech gatunku może mieć charakter agitki. Jeśli tak, to go wyciąć, a jeśli nie, to usunąć ten szablon.. |
Szablon:T gatunek „dramatu” stworzony w okresie romantyzmu z inicjatywy buntowania się przeciwko wszystkiemu i wszystkich. Wbrew nazwie, ni to dramat, ni romans. Takie utwory zazwyczaj były kłopotliwe do wystawienia na scenie, gdyż akty i sceny są podzielone na chybił trafił (lub nie ma ich wcale), a sama treść pod względem fabularnym to chronologiczny kogel mogel naszpikowany nadmiarem symboli.
W polskiej literaturze przykładami takich dramatów są Dziady Mickiewicza, Kordian Słowackiego oraz Nie-Boska Komedia Krasińskiego.
Cechy gatunku
Dramat romantyczny należy do gatunków, gdzie zwrot licentia poetica został zrozumiały dość pokrętnie. Twórca mógł pisać wszystko o wszystkim w jakikolwiek sposób i nie podpadało to pod grafomanię.
Pierwszą cechą dramatu jest fragmentaryczność akcji. Oznacza to, że nigdy nie wiesz czegoś masz się spodziewać, a sam autor po opisie spokojnej wsi lub improwizacji głównego bohatera może wpleść np. inwazję obcych, bitwę o Hogwart, wybuch Andromedy, Sąd Ostateczny, papugę mówiącą po łacinie, gadającą chmurę lub inne dziwactwo, które nijak się łączy z poprzednią sceną.
Z fragmentarycznością łączy się ciągła zmiana miejsca i czasu akcji. Treść dramatu często był niechronologiczny. Sam wybór miejsca przypomina losowanie poprzez ślepe rzucanie lotkami w mapę, a w przypadku czasu — w oś czasową.
Sama budowa również się nie uchroniła od dowolności. Dzięki synkretyzm — czyli połączenie epiki, liryki oraz samego dramatu — po krótkim dialogu czytelnik mógł natrafić się na wiersz, prozę, CV, list motywacyjny, fragment kodeksu karnego, zadanie z matematyki itp. Co prawda tylko pierwsze dwa faktycznie należą do literatury, lecz jak wcześniej wspomniano, autor miał w dupie wszelkie zasady podczas pisania. Jest to powód dla którego dramat romantyczny nie jest „dramatem” w dosłownym tego słowa znaczeniu.
To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny literatury. Jeśli nie masz uczulenia na książki – rozbuduj go.