Nonsensopedia:Raporty
Raporty są przygotowanymi przez MediaWiki zestawieniami stron (w linku na górze), na których dzieje się coś niekorzystnego (np. brak linków wewnętrznych czy kategorii) lub po prostu stronami informacyjnymi. Na tej stronie znajdziesz spis poszczególnych raportów wraz z informacjami, czy zawsze ma być pusty i jak go ogarniać. Zatem do dzieła!
Zerwane przekierowania
Pokazuje nam strony, które są przekierowaniami do nieistniejących stron. Bardzo często powstają one po usunięciu stron (zazwyczaj na SDU), do których są jakieś przekierowania. Raport ten powinien zawsze być pusty, a robimy to poprzez usuwanie/ekowanie (jak nie masz możliwości usuwania) wymienionych tam stron.
Puste kategorie
Raport ten pokazuje kategorie, które są, uwaga, puste. Z reguły takie kategorie są niepotrzebne (więc można je usunąć), z wyjątkiem kategorii technicznych (np. Kategoria:Odrzucone kandydatury ANM (2020)) i takich, które w przyszłości mają sporą szansę coś zawierać (np. tygodniowe kategorie NonNews dla przyszłych tygodni). W przypadku tych pierwszych możesz do strony kategorii dodać magiczne słówko __EXPECTUNUSEDCATEGORY__
, co usunie je z tego raportu.
Potrzebne szablony
Pokazuje szablony, które nie istnieją, ale są użyte. Praktycznie nigdy nie ma powodu używać nieistniejącego szablonu, więc wszystkie punkty stamtąd powinny być naprawione. Robimy to przez:
- Jeśli szablon istnieje, ale jego użycie zawiera literówkę - poprawianie go.
- Jeśli szablon został usunięty – usunięcie linków do niego (w niektórych wypadkach można wstawić szablon w tag <nowiki></nowiki>, jeśli jest istotny dla zrozumienia danego tekstu).
- Jeśli szablon nie istnieje i jego użycie powstało w wyniku błędu użytkownika (np. nowi użytkownicy myślący, że jak wpiszą
{{MojaNazwaUżytkownika}}
, to pojawi się automagicznie ich podpis) - usunięcie lub w podanym przykładzie zamiana go na domyślny podpis. Dobrze jest też poinformować użytkownika, jak stworzyć podpis.
Potrzebne pliki
Raport ten sam w sobie jest mało interesujący ze względu na mnóstwo fałszywych (przekreślonych) wyników, ciekawsza jest kategoria wymieniona w linku we wstępie (a mianowicie Kategoria:Strony z odwołaniami do nieistniejących plików). Wszystkie punkty stamtąd bez wyjątku powinny zniknąć. Robimy to poprzez:
- Jeśli plik został usunięty na SDU (polecam sobie włączyć gadżet LepszeRedlinki, przyda się), usuwamy wszelkie jego wystąpienia z artykułów i szablonów.
- Jeśli nie możemy dojść, co jest nie tak, możemy na stronie z „potrzebnym plikiem” zrobić tzw. null edita, czyli otworzyć stronę edycji i bez zmieniania niczego zapisać. Taka edycja nawet się nie zarejestruje, ale strona zostanie odświeżona, co usunie czasem występujące bugi, że niby jakiś plik jest potrzebny, jak nie jest.
- Jeśli dwa powyższe punkty nie przyniosły rozwiązania, znaczy to prawdopodobnie, że plik został usunięty na Wikimedia Commons. Nonsensopedia ma współdzielenie plików z Commons, co oznacza mniej więcej tyle, że gdy użyjemy nazwy pliku nieistniejącej na Nonsensopedii, ale będącej na Commons, zostanie wstawiony on, jak gdyby był na Nonsie. Problem polega na tym, że gdy Commons usunie taki plik, nie otrzymujemy o tym żadnej informacji poza właśnie wpisem w powyższej kategorii. Należy zatem sprawdzić, czy plik był na Commons. Robimy to przez włączenie gadżetu „CommonsFilePage” i kliknięcie na stronie z plikiem zakładki u góry Zobacz w Wikimedia Commons (może być ukryta w „Więcej”); lub, jeśli nie chcesz włączać dodatkowych narzędzi:
- Skopiowanie nazwy pliku w Nonsensopedii (bez przedrostku
Plik:
, z rozszerzeniem, np.Przykład.jpg
dla Plik:Przykład.jpg; - Wejście na stronę główną Commons;
- Zamiana tego, co jest w adresie URL po
/wiki/
naFile:
, wklejenie tekstu skopiowanego w pierwszym punkcie i zatwierdzenie.
- Po otwarciu strony prawdopodobnie zobaczysz log usunięcia. Jeśli ostatni wpis jest dosyć niedawno temu, to znaczy, że nasza hipoteza się potwierdziła.
- W takim razie należy usunąć wszelkie wystąpienia pliku, tak jak w punkcie pierwszym.
- Skopiowanie nazwy pliku w Nonsensopedii (bez przedrostku
Podwójne przekierowania
Pokazuje sytuacje, w których strona A przekierowuje do strony B, a ona sama do strony C. Jest to niepożądane, więc należy dla każdego wiersza stronę A przekierować do strony C. Wyjątkiem są strony nieskończony tunel, rekurencja i rekursja, jako że podwójne przekierowania są tam użyte jako element humoru.
Osierocone strony dyskusji
Dyskusje, dla których nie istnieje odpowiadająca im strona z zawartością. Wszystkie należy bez wyjątku usunąć (lub zekować).
Osierocone strony
Strony, do których nie linkuje żadna inna strona na Nonsensopedii. Zalecane jest dodawanie linków do nich, ale nie przejmuj się, jeśli ci się to nie uda. Niektóre już sporo tam siedzą, bo ciężko jest znaleźć cokolwiek powiązanego. Wyjątkiem są strony Gry, które należy usunąć (ale przedtem dobrze się zapytać użytkownika siedzącego w Grze, np. Sersculla, o opinię).
Nieużywane szablony
To co w nazwie. Najlepiej zostawić je w spokoju, a przed ewentualnym usuwaniem skonsultować się na IRC-u. Niektóre szablony są używane w sposób techniczny i dlatego nie mają linków.
Puste kategorie
Puste kategorie
Raporty informacyjne
Nie pokazują negatywnych rzeczy na stronach, pełnią funkcję czysto informacyjną i nie trzeba nic z nimi robić.
- Zabezpieczone strony
- Zabezpieczone nazwy stron
- Strony z najmniejszą liczbą wersji
- Strony bez odnośników do projektów w innych językach – jak jesteś poliglotą i bardzo tego chcesz, możesz dodawać linki interwiki, ale nie jest to wymagane.