Rozpijanie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „19:51, 29 gru 2020” przez „Runab Berkenetz (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

W dniu swoich osiemnastych urodzin byłem takim samym człowiekiem jak dzień wcześniej.

Przeciętny przeciwnik kar za rozpijanie

Rozpijanie – przestępstwo skarbowe, polegające na defraudowaniu przychodów Skarbu Państwa poprzez zmniejszenie popytu na alkohol. Jest to wielokrotne podawanie alkoholu małoletnim, przez co staje się on dla nich towarem mniej atrakcyjnym i pożądanym, co skutkuje zmniejszeniem jego sprzedaży po osiągnięciu przez nich pełnoletności. Jako że akcyza na napoje alkoholowe jest bardzo wysoka, straty państwa z tytułu przestępstwa rozpijania mogą poważnie uszczuplać budżet.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Z takiej butelki szlachcic rozpijał pańszczyźnianego chłopa w eee… osiemnastym wieku.

Powstanie pierwowzoru zakazu rozpijania datuje się na pierwsze dni po stworzeniu świata, kiedy to Bóg zabronił Ewie skosztować jabłka z drzewa poznania dobra i zła. Jak powszechnie wiadomo, szatan podkusił wówczas Ewę, żeby złamała boski zakaz i spożyła zakazany owoc. Ta rozkoszowała się nim jak żadnym innym, przez co spotkała ją sroga kara.

W wiekach od siedemnastego do dziewiętnastego szlachcic rozpijał chłopa pańszczyźnianego nalewając wódkę, zwaną wówczas gorzałką lub okowitą, do butelki.

Po kilku tysiącach lat władza komunistyczna stwierdziła, iż należy wprowadzić pewne ograniczenia w sprzedaży niektórych produktów, dzięki czemu popyt na nie znacząco wzrośnie. Jako że komuniści byli ludźmi głęboko wierzącymi, wytycznych do określenia danych towarów poszukali w mitologii hebrajskiej. Po stwierdzeniu, że zakazanym owocem było jabłko, a więc owoc, z którego najłatwiej uzyskać alkohol, stwierdzono że właśnie on będzie zakazanym owocem.

Akcje społeczne przeciwko rozpijaniu[edytuj • edytuj kod]

Jedną z akcji mających na celu walkę z rozpijaniem jest akcja „Pozory mylą, dowód nie”, która przekonuje o magiczności granicy 18 lat. Akcja ma wielu przeciwników, zwłaszcza specjalistów od marketingu, którzy twierdzą, że z jej powodu niedługo będą musieli chodzić do pośredniaka, gdyż autorzy akcji kwestionują potrzebę istnienia ich zawodu. Największym zwolennikiem akcji jest aktor Przemysław Sadowski, który na pewno nie pił przed 18.

Prawidła i zasady dotyczące rozpijania[edytuj • edytuj kod]

  • Za rozpijanie grozi do dwóch lat więzienia, a więc tyle samo, ile za większość przestępstw skarbowych;
  • żadni policjanci nie pili przed własną osiemnastką, a zwłaszcza ci od spraw nieletnich;
  • rozpijanie często jest motywem w pewnego polsatowskiego serialu.