Gwóźdź logo.svg
Który fragment artykułu na Nonsensopedii cię bawi najbardziej?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Pełnoletność

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
To, że jesteś pełnoletni nie zawsze znaczy, że jesteś fajny

Pełnoletność – pojęcie prawnicze służące maksymalizacji zysków ze sprzedaży alkoholu poprzez wykorzystanie motywu zakazanego owocu. Okres w życiu kiedy nie trzeba już się słuchać rodziców i można wiele rzeczy robić bez ich zgody a nawet wiedzy. Człowiek niepełnoletni bardzo chce być pełnoletni (i czasami jest gotów zrobić wszystko aby nim być; spójrz niżej), zaś człowiek pełnoletni nie myśli o tym, że chciałby być niepełnoletni bo zajęty jest typowymi sprawami osób dorosłych, które absorbują go całkowicie np. latanie po urzędach.

Kiedy jest się pełnoletnim?[edytuj • edytuj kod]

Pełnoletnim w prawie cywilnym jest się po ukończeniu 18 roku życia lub trochę wcześniej (ale o tym za chwilę). Jako, że wielu ludzi ma problem z liczeniem[1] przeanalizujmy kiedy dany człowiek kończy 18. rok życia:

Marcel urodził się 10 października 1992 roku. Tego dnia rozpoczął się jego 1. rok życia, który upłynął 10 października 1993 roku. Wtedy to Marcel ukończył 1 rok życia i rozpoczął 2. rok życia. W 2010 roku Marcel ma rocznikowo 18. lat ale ukończy je dopiero 10 października 2010 roku – tego też dnia rozpocznie 19. rok życia. Dopiero wtedy można powiedzieć, że Marcel ma ukończony 18. rok życia – lub krócej: że ma 18. lat.

Jeśli ktoś nie może doczekać się pełnoletności to może nabyć ją szybciej. Aby tak się stało musisz być kobietą (ważne jest posiadanie tego i tego[2] a nie to, że ktoś się kobietą czuje, mimo że ma to). Musisz też ukończyć 16. rok życia (jak policzyć ile ma się lat? spójrz wyżej). Musisz mieć chłopaka[3], który dziewczynę taką jak Ty zapłodni (TAK! On musi Cię zapłodnić! Inaczej nie będziesz mogła być pełnoletnia! Koniec z dziewictwem![4]). Jeśli jesteś już w ciąży to nawet nie myśl o skrobance (wiemy jak duża jest presja rodziny i otoczenia ale nie można tego robić)! Nie ma bachora = nie ma pełnoletności. Teraz z takim brzuchem trzeba iść do sądu[5]. W sądzie jest wydział rodzinny i spraw nieletnich. Trzeba poprosić sąd o zgodę (ale na piśmie bo jak podejdziesz do sędziego na korytarzu i zaczniesz mu gadać o dziecku i o tym, że chcesz być pełnoletnia to pewnie trafisz do aresztu lub do drogiego hotelu[6] ). Jak sformułować taką prośbę? Nie pisz, że chcesz być pełnoletnia (to tak jakby chcieć być adminem Wikipedii i w uzasadnieniu głosowania pisać, że chce się podnosić jej jakość oraz blokować wandali[7]). Trzeba poprosić sąd o zgodę na małżeństwo (sic!) bo w tym wieku zgoda sądu na takie coś jest potrzebna (co z tego, że rodzice nie pozwalają? oni w tym przypadku nie mają nic do gadania![8]). Twoim przyszłym mężem musi być Twój chłopak (i koniecznie to on musi być ojcem Twojego dziecka[9]) i nikt inny (a Michaś i tak ma już żonę[10] więc nie ma co płakać...). Kiedy wyjdziesz za mąż nie mając 18. lat to stajesz się pełnoletnia a tego właśnie chcesz prawda? Śluby w takim wieku prawie zawsze kończą się tym samym: rozwodem - ale co z tego? Przynajmniej będziesz pełnoletnia (nawet wtedy kiedy rozwiedziesz się dwa miesiące po ślubie).

Rodzice[edytuj • edytuj kod]

Kiedy dziecko jest pełnoletnie to wszelka władza rodzicielska nad nim wygasa. Rodzice/prawni opiekunowie nie mogą już nas zmusić do normalnego ubierania się i słuchania normalnej muzyki. My za to jeśli mieszkamy z nimi i pracujemy to musimy dokładać się do rachunków za prąd i wodę (a np. jeśli tylko my korzystamy w domu z Internetu to tylko my za niego płacimy). Jeśli nie pracujemy to zapewne rodzice będą nas zaganiać do odkurzania lub mycia naczyń i mają do tego prawo[11] (ale tylko jeśli z nimi mieszkamy[12]).

Umowy[edytuj • edytuj kod]

Będąc pełnoletnim można już zawierać umowy bez zgody (i wiedzy) rodzica/prawnego opiekuna. Rejestrując się na Pobieraczku za wszelkie konsekwencje odpowiadamy tylko i wyłącznie my. Zawierając umowę słowną z przewoźnikiem, do którego należy autobus albo tramwaj którymi podróżujemy tylko i wyłącznie my odpowiadamy za nałożenie na nas opłaty dodatkowej za brak biletu itp. Podobnie jest z kredytami i pożyczkami z tym, że wiele z nich nie nie podlega prawu cywilnemu tylko prawu środowisk przestępczych[13]. Jeśli pożyczysz od łysych panów w skórach pieniądze to ich nie odchodzi czy zawierałeś z nimi umowę jako pełnoletni czy niepełnoletni – wpierdol i tak dostaniesz Ty a nie Twoi rodzice/prawni opiekunowie (chociaż w razie gdybyś się ukrywał to pożyczkodawcy, chętnie odwiedzą Twoje miejsce zamieszkania i wezmą sobie np. biżuterię Twojej mamy).

Co można robić jako pełnoletni?[edytuj • edytuj kod]

Prócz zawierania umów i wygaśnięcia władzy rodzicielskiej jako osoba pełnoletnia można dodatkowo można przestać się edukować. Trzeba jednak pamiętać, że w cywilizacji zachodniej człowiek, który nie chce się już dalej uczyć idzie do roboty. Można też oglądać pornografię oraz w niej występować, co na pewno wielu przyszłych pełnoletnich bardzo cieszy. Będąc pełnoletnim można kupować alkoholu albo nabywać wyroby tytoniowe (spożywać i używać nikt nie zabrania z tym, że jest to przejaw demoralizacji za co można trafić do poprawczaka). To można robić tylko i wyłącznie od ukończenia 18. roku życia (co nie zawsze jest równoznaczne z pełnoletnością; spójrz wyżej). Jeśli myślisz, że jak weźmiesz ślub mając lat 16. to będziesz potem mogła chlać na potęgę to się mylisz – panie w sklepie będą się z Ciebie śmiały tak jak ludzie śmieją się z kawałów o Żydach.

Przestępcą być[edytuj • edytuj kod]

Inaczej jest z byciem pełnoletnim w prawie cywilnym a inaczej w prawie karnym. W prawie karnym pełnoletnim jest osoba, która ukończyła 17. rok życia. Biorąc pod uwagę to, że pod kodeks karny podlegają w większości (bo chyba nie chcesz wziąć zakładnika?) tylko pełnoletni (pełnoletnie wedle prawa karnego) może zdarzyć się tak, że Ty myśląc, że jesteś niepełnoletni będziesz swobodnie kradł, zabijał i gwałcił myśląc, że grozi Ci tylko kurator. Abyś się nie zdziwił. Jak będziesz głośno krzyczał na ulicy mając 17. lat to może Ci grozić grzywna i nikogo nie obchodzi, że uczysz się dlatego nie pracujesz i nie masz z czego jej zapłacić. Tak to jest być dorosłym...

Ubezwłasnowolnienie[edytuj • edytuj kod]

Czasami nie można robić tego wszystkiego co robią dorośli nawet będąc pełnoletnim. Jeśli rodzice zauważą, że odkąd jesteś pełnoletni/a to codziennie wracasz do domu nawalony/a (a od osiemnastki minęło pół roku) lub odwala Ci i się tniesz to mogą Cię ubezwłasnowolnić. Jeżeli będziesz ubezwłasnowolniony/a częściowo to będziesz mógł/a robić tylko to co robiłeś/aś od ukończenia 13. roku życia do uzyskania pełnoletności (zawsze będziesz musiał się pytać mamusi czy możesz zarejestrować się na jakiejś stronie internetowej[14]). Jeśli będziesz ubezwłasnowolniony/a całkowicie to nie będziesz mógł/a praktycznie nic (nawet za zgodą rodziców)[15]. Powodzenia.

Praktyka[edytuj • edytuj kod]

Teoretycznie pełnoletność daje Ci wiele praw, w praktyce tylko jedno ponieważ:

 • teoretycznie nie musisz się słuchać rodziców, ale praktycznie musisz się ich słuchać, dopóki się od nich nie wyprowadzisz;
 • możesz sam zawierać umowy, ale nikt się z Tobą nie liczy;
 • możesz iść na wybory, ale nie idziesz, bo nie chcesz.

Tak więc, praktycznie jedyne, co daje Ci pełnoletność, to możliwość samodzielnego kupna alkoholu.

Przypisy

 1. Lub potrzebuje jakiegoś dobrego tekstu w sklepie za pomocą, którego wytłumaczy sprzedawcy, że wbrew pozorom ja mam już 18 lat.
 2. W dodatku to musi działać! To warunek konieczny.
 3. Nie masz? Kliknij tu
 4. I tak kiedyś trzeba byłoby z nim skończyć...
 5. Nie! Nie po to aby złożyć do prokuratury zawiadomienie o gwałcie!
 6. Tego nie polecamy w czasie ciąży.
 7. Jak wiemy takie uzasadnienia nic nie dają.
 8. Oczywiście po ślubie jako pełnoletnią z mężem i dzieckiem mogą Cię wywalić z domu. Dorośli mieszkający z rodzicami są lamusami albo Czechami lub Słowakami.
 9. Jeśli to nie on jest ojcem tylko jakiś koleś którego poznałaś w dyskotece i już go więcej nie zobaczyłaś to lepiej mu o tym powiedz (powiedz Twojemu chłopaki a niedługo pewnie byłemu chyba, że wmówisz mu, że to jego dziecko). I tak wszyscy kiedyś się o ciąży dowiedzą a i tak już sobie przeSłuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragmentałaś życie.
 10. Trzecią...
 11. Zresztą przed pełnoletnością też mieli.
 12. Jeśli jest inaczej a rodzice każą nam sprzątać w swoim mieszkaniu dumie możemy poinformować ich o wygaśnięciu władzy rodzicielskiej – jeśli argument wygaśnięcia władzy wyciągamy mieszkając razem z nimi to równie dobrze rodzice mogą zamontować w lodówce kłódkę a kluczyk trzymać w sobie wiadomym miejscu – wszakże jesteś już dorosły i oni nie muszą Ciebie karmić.
 13. Np. polskie prawo zabrania nakładania odsetek w wysokości 100% dziennie a w przypadku prawa środowisk przestępczych jest to niepisane prawo zwyczajowe.
 14. Nie pytałeś się o zgodę a mamusia nie czytała całego regulaminu, strony na jakiej się rejestrowałeś kiedy miałeś/aś 14 czy 15 lat? Jeśli nie no to bardzo niedobrze...
 15. Czyli tak jakbyś miał/a mniej niż 13. lat.