Wybory

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Na wybory do obory, poszli z kółka dyrektory, popatrzyli powąchali, swoje typy pozgłaszali.

Bohdan Smoleń o wyborach

Wybory (łac. wybor – wyborowa) – rodzaj dojścia do porozumienia poprzez większość głosów (tzw. demokracja). W wyborach uczestniczą wszyscy obywatele danego państwa z wyjątkiem niewolników, dzieci, kobiet i mężczyzn.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Pierwsze wybory miały miejsce w prehistorii. Ich zadaniem było ustalenie co na obiad, ale niestety zostały one sfałszowane i trzeba było je powtórzyć w przeciągu dwóch miesięcy. Przez ten czas większość wyborców nic nie jadła i w dniu wyborów nie miał kto zagłosować. Dlatego właśnie zapomniano o nich na kilkaset tysięcy lat, aż do czasów starożytnej Grecji. Wtedy właśnie Sokrates Aleksander Macedoński jakiś gościu wymyślił, aby zagłosować nad jakąś ustawą. O dziwo się udało (na serio) i została ona uchwalona. Po upływie dwudziestu kilku wieków wybory stały się rozrywką w państwie polskim i sposobem, na zabicie czasu.

Funkcjonalność[edytuj • edytuj kod]

  • obecnie żadna

Wybory w czasach najnowszych[edytuj • edytuj kod]

Choć gdzieniegdzie utrzymują się jeszcze sposoby prowadzenia kampanii wyborczej i sposobu przeprowadzania wyborów znane z historii, ale zaczyna już dominować Model Watykański, gdzie nie liczy się strategia wyborcza, kampania wyborcza, PR i inne głupoty, a wyborców oświeca sam Duch Święty.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews tematy: