Produkt Krajowy Brutto
Produkt Krajowy Brutto (inaczej PKB, ang. GDP – Gross Domestic Products) – (rzekomo) miarodajna wartość (rzekomego) bogactwa danego narodu.
Definicja Wikipedii
PKB – Pojęcie ekonomiczne oznaczające jeden z podstawowych mierników dochodu narodowego stosowanych w rachunkach narodowych. PKB opisuje zagregowaną wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych na terenie danego kraju w określonej jednostce czasu (najczęściej w ciągu roku). PPP – kurs walutowy wyliczony w oparciu o porównanie cen sztywno ustalonego koszyka towarów i usług w różnych krajach w tym samym czasie, wyrażonych w walutach tych krajów.
Jak to wygląda w praktyce
Pojęcie nie mające żadnego związku z realnym bogactwem narodu. Nawet w przeliczeniu według parytetu siły nabywczej (PPP). Przykład? Chiny de facto plasują się na 2. miejscu wśród państw z największym PKB według PPP, Indie na 4. a Niemcy na 5. Jak sądzisz, w którym państwie ludzie wegetują w kartonach w kilkumilionowych aglomeracjach slumsów i śpią na podłogach w fabrykach, w którym skośnoocy niewolnicy w obozach pracy tyrają za miskę ryżu dziennie, a w którym obywatele mają nowe samochody, pracują w godnych warunkach i są ogólnie zadowoleni z życia? No właśnie. Inaczej mówiąc – pojęcie życiowe jak cała statystyka matematyczna.
Aby zyskać zatem lepszy obraz zamożności typowego Hansa, Mahometa czy innego Bambo należy podzielić cały produkt krajowy przez liczbę mieszkańców. Po tym zbyt wyczerpującym jak na typowego Sebę obliczeniu, widzimy że "biedne" Niemcy mają PKB na mieszkańca w wysokości około 48,000 USD a "bogate" Chiny i Indie, kolejno 11,000 i 2,000. Polska jeżeli to kogokolwiek obchodzi ma około 15,000 co stawia ją obok takich potęg jak Rumunia czy Barbados.
To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny ekonomii. Jeśli wiesz, dlaczego Balcerowicz musiał odejść – rozbuduj go.