Jarosław (województwo podkarpackie)
Jarosław - potocznie Świrlandia - miasto w województwie podkarpackim. Znane głównie ze szpitala psychiatrycznego. Słynące także z kiboli JKS-u, z urodziwych dziewczyn, które zjechały się na bazar przy peronie z okolicznych wiosek, malowniczego rynku oraz z nowoczesnej pływalni posiadającej przeciekający basen, wyłożony PRL-owskimi płytkami trzeciego gatunku. Ponadto często rozchodzi się po mieście intensywny zapach produkowanych ciasteczek.
Mieszkańcy
Mieszkańcy Jarosławia generalnie dzielą się na dwie grupy:
- sprzed bramy – cieszą się z mieszkania po dobrej stronie;
- zza bramy – fani Tadeusza Kościuszki, cieszą się z byle czego.
Jarosławianie utrzymują, że Tadeusz Kościuszko był wariatem. Podobno w młodości spędzał wakacje u babci w Jarosławiu i latał z kosą po wsi terroryzując trzodę chlewną.
Transport
Jarosław ma tak sprawną infrastrukturę drogową, że podczas jazdy z Przemyśla do Rzeszowa, która trwa zaledwie 2,5 godziny, godzinę trwa na przejazd przez Jarosław. Jarosław ma też wybudowaną w kwieciu PRL-u stację kolejową, na której stają pociagi pospieszne i ekspresowe tylko dlatego, że Jarosław ma powiat.
Rozrywka
Z zabytków w mieście można znaleźć same kościoły i apteki, co wytłumaczyć można tym, że pacjencji uciekający ze szpitala najczęściej podpalali kościoły a następnie szli nabyć coś na oparzenia. Zdarzenia te powtarzane z roku na rok stały się tradycją i są obchodzone jako święto każdego 16 lipca jako Podpałki.
Nazwa
Nazwa miasta pochodzi od ruskiego hulaki, który przez cały XI w. tak balował, że nie zauważył kiedy założył miasto. Był to, nomen-omen, Jarosław, który posiadł umiejętność pędzenia samogonu, czym zasłużył sobie na swój przydomek.