Wzór (serial)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Charlie i Don wraz ze swym ojcem. W tle widzimy tablicę z bardzo sensownymi zapiskami. Np. "(?)-> D/2" i dwie odwrócone trójki.

Już wiem! Mnożąc to przez 312 otrzymamy liczbę dni, jakie spędził poza domem

Charlie głowi się jak rozwiązać skomplikowane zadanie[1]

Wzór – Serial przedstawiający rozwiązywanie zagadek kryminalnych, za pomocą matematyki. Brzmi to głupio, ale wygląda jeszcze gorzej. Serial ten ogólnie jest tak nonsensowny jak ten artykuł. Próbuje on nam wmówić, że wszystko da się rozwiązać za pomocą wzorów matematycznych. Głównymi bohaterami serialu są dwai bracia: jeden to pracujący dla FBI psychopata, który całe swoje życie poświęcił matematyce i wszyscy myślą, że jest supermądry. Drugi – który dowodzi całą jednostką – posługuje się nim do rozwikływowania rozwikływania? rozwiązywania trudnych zagadek kryminalnych. O dziwo zawsze im się to udaje, no ale cóż... To tylko serial...

Bohaterowie serialu

Prof. Charlie Eppes (David Krumholtz) - jest geniuszem w sprawach matematyki stosowanej i zarazem komputerowym ekspertem, zatrudnianym przez Kalifornijski Instytut Nauki, CalSci. Ściśle współpracuje z FBI. Związany z Amitą. Don Eppes (Rob Morrow) - agent specjalny FBI, jest dowódcą lokalnej jednostki, zajmującej się zwalczaniem przestępczości na terenie L.A. Pewnego dnia, Charlie pomaga starszemu bratu doprowadzić do końca jedno ze śledztw. Don, zafascynowany niesamowitą skutecznością stosowanych przez niego teorii, postanawia zatrudnić go na stałe w roli, światowej klasy, konsultanta Federalnego Biura Śledczego. Wspólnymi siłami, są oni w stanie przeanalizować i rozwiązać każdą, nawet z pozoru niemożliwą do rozwikłania, zagadkę kryminalną. W skład jego zespołu wchodzą: Megan Reeves (Diane Farr) - agent FBI i psycholog. Została agentem by udowodnić ojcu, że jest równie dobra jak jej bracia. Umawia się z Larrym. Colby Granger (Dylan Bruno) - agent FBI. Odbył służbę wojskową, z którą ma wiele przykrych wspomnień. Agent polowy. David Sinclair (Alimi Ballard) - agent FBI. Liz Warner (Aya Sumika) - agentka FBI w zespole Dona. Zanim dołączyła do zespołu była jego dziewczyną. Pomagają także przyjaciele i rodzina: Alan Eppes (Judd Hirsch) - emerytowany architekt, wdowiec i zarazem ojciec Dona i Charliego. prof. Larry Fleinhardt (Peter MacNicol) - ekscentryczny fizyk i kosmolog CalSci, który pomaga Charliemu w jego pracy dla FBI. Umawia się z Megan. dr Amita Ramanujan (Navi Rawat) - młoda i zdolna matematyczka z CalSci oraz doradczyni FBI. W związku z Charliem.

Do czego można użyć matematyki wg. Charliego

  • Żeby obliczyć, czy chce mi się iść do ubikacji.
  • Żeby obliczyć, czy mi się to opłaca.
  • Żeby obliczyć prawdopodobieństwo, że ja istnieje.
  • Żeby policzyć ile kropel wody mieści się w jednej szklance.
  • Żeby policzyć ile ziarnek piasku jest na Saharze.
  • Żeby obliczyć, czy to prawda, że Doda ma sztuczne cycki.
  • Żeby obliczyć, czy warto to wszystko liczyć.

Ciekawostki

  • Ani jedno stwierdzenie, które padnie w tym serialu nie jest zgodne z rzeczywistością.
  • W serialu używane są zmyślone nazwy, np: liczba Mauntego, albo filtr Fracciego, po to, aby nie używać takich prostych nazw, które każdy rozumie i żeby wydawało się to wszystko bardziej mądre, ale i tak po kilku minutach główny bohater wyjaśnia, o co mu z początku chodziło.
  • To co pisze na tablicy Charlie to wcale nie hardcorowe obliczenia dotyczące prawdopodobieństwa, prędkości, czy czasu leczy przypadkowe kombinacje znaków... Ew. jakieś proste wzory z dodatkowymi nawiasikami, czy literkami.
  • Jeżeli jakiś aktor stwierdzi, że nie zgadza się ze swoją rolą, bo jest za głupia – biorą jakiegoś pijaczka z ulicy, poddają charakteryzacji i pozwalają by wyszedł na scenę i gadał co chce. Efekt jest zwykle taki sam.

O co w tym wszystkim chodzi?

Ogólnie to chodzi o to, aby obudzić w nas miłość do matematyki. Wzór ma na celu pokazanie nam, jak przydatna w naszym życiu może być matematyka. Możemy np. obliczyć sobie, czy opłaca nam się czytać ten artykuł i jakie jest prawdopodobieństwo, że będzie on fajny, zanim zaczniemy go czytać (choć już na to za późno). Możemy obliczyć kiedy umrzemy, co nas zabije oraz jak temu zapobiec. Ogólnie takie pranie mózgu, bo gdy już się nauczymy posługiwać tymi wszystkimi wzorami, to się okazuje, że gówno z tego mamy. Istnieje podejrzenie, że na pomysł stworzenia tego serialu, wpadła pewna nauczycielka, aby przekonać dzieci, że warto się uczyć matematyki.

Przypisy

  1. O treści: Morderca spędził 2 dni poza domem, ile dni spędził poza domem?