Elektronika
Ten artykuł dotyczy techniki. Zobacz też muzyka elektroniczna. |
Elektronika – dosyć młoda dziedzina techniki, zajmująca się projektowaniem i budową przeważnie niepotrzebnych układów i urządzeń na małych płytkach, zasilanych prądem. Urządzenia elektroniczne są z reguły szybko psujące się, w celu późniejszej ich naprawy przez pracowników serwisów naprawczych urządzeń RTV i AGD.
Elementy elektroniczne[edytuj • edytuj kod]
W elektronice używa się wielu rodzajów i typów elementów, przeważnie trudno dostępnych na rynku, aby naprawa urządzeń była kłopotliwa i zachodziła konieczność ponownego zakupu tego urządzenia.
- Rezystor (opornik) – element ograniczający przepływ przezeń prądu elektrycznego. Powstają na nim w ten sposób straty mocy, które Holendrzy odzyskują w elektrowniach wiatrowych. Istnieje również zmodyfikowana wersja opornika, nazywana potencjometrem. Jeżeli przepłynie przez niego zbyt dużo prądu, to staje się on żarówką, względnie konwektorem.
- Kondensator – element magazynujący energię elektryczną i następnie oddający ją w najmniej odpowiednim momencie pracy układu.
- Dioda – przepuszcza prąd tylko w jedną stronę, bo w drugą stronę coś go blokuje, jej podstawowym parametrem jest „powtarzalne wielokrotne szczytowe maksymalne największe dopuszczalne napięcie powściągliwości absorpcyjnej wsteczne”, które zapisuje się w katalogach jako.
- Tranzystor – obecnie najważniejszy element elektroniczny, stosowany wszędzie tam, gdzie się tylko da. Wyparł on lampy elektronowe, które jadły dużo prądu i były zbyt grube, aby upchać je do mikroprocesorów. Stosowany w tanim chińskim sprzęcie audio powoduje dodatkowy przyjemny efekt akustyczny w postaci szumu.
- Układ cyfrowy – układ generujący głównie śmieci i szpilki na wyjściu, co ułatwia studentom uwalanie laborek z elektroniki cyfrowej. W takim układzie prąd nie jest wykorzystywany, jako (dla maszyn) życiodajna magiczna energia, ale jako swego rodzaju wskaźnik. Jeżeli prąd płynie, to oznacza to cyfrę 1, jeżeli nie, to 0. Wiele kabelków z prądem obok siebie może utworzyć liczbę zapisaną w systemie binarnym, np. 01000101, co w systemie dziesiętnym jest świętą liczbą 69. Ideą układu cyfrowego jest wmwienie użytkownikowi, że
- układ realizuje jakąś funkcję logiczną
- nie ma w nim prądów, ani napięć, tylko krasnoludki wykonują weń operacje bitowe.
Teraźniejszość[edytuj • edytuj kod]
Największym światowym producentem najbardziej zaawansowanej elektroniki wszelkiego rodzaju są Chiny.
Największe chińskie koncerny produkujące sprzęt RTV, jak Sona, Panysonic, Camcung oraz Nokla, mogą poszczycić się nowoczesnymi technologiami i innowacyjnymi urządzeniami elektronicznymi, jak radioodtwarzacze kasetowe z wysuwaną anteną zewnętrzną, systemy głośników 50-kanałowych, wzmacniacze dużej mocy z dodatkowym ogrzewaczem do rąk.
Przyszłość[edytuj • edytuj kod]
Elektronika jest dziedziną najszybciej rozwijającą się wśród handlarzy bazarowych, którzy są wykwalifikowanymi przedstawicielami handlowymi chińskich firm elektronicznych.