Zjednoczone Stronnictwo Ludowe
Zjednoczone Stronnictwo Ludowe (w skrócie – ZSL) – bezpartyjna partia stworzona w jednopartyjnym i jedynie słusznym systemie w PRL-u. ZSL powstało z oddolnej inicjatywy ludu pracującego wsi, na rozkaz Józefa Stalina – 27 listopada 1949 roku. ZSL przez cały okres swojego istnienia realizowało jedynie słuszne założenia PZPR, nawet po przekształceniu się w PSL.
Cele ZSL[edytuj • edytuj kod]
ZSL początkowo gnieździło się w małych i zagrzybionych celach, ale potem przeniesiono wszystkich jej członków na salony, co pociągnęło za sobą zmianę cel. I celów.
Pierwszym i podstawowym celem ZSL była walka z kułakami. Oficjalnie kułak był wrogiem ludu, ale tak naprawdę chodziło o to, że członkami ZSL były same kukły, co było mylone często przez krakowskie przekupki na targu. Prawdziwy ZSL-owiec jest dumny z bycia kukłą.
Innym celem-zeteselem była kolektywizacja lasów i wsi. Według tych jedynie słusznych założeń – wszystkie lasy mają być równe i każdy należy wyciąć prędzej czy później, a pozyskane drewno wysłać w ramach pomocy bohaterskiemu ludowi Związku Radzieckiego, realizującego szczytne cele komunizmu.
Niemal identyczne założenia dotyczyły wsi. Wszystkie wsie miały być równe i z każdej miało być równo kradzione, co było już stosowane podczas II wojny światowej, kiedy to członkowie Armii Ludowej, czyli późniejsi założyciele ZSL, kradli i gwałcili na potęgę wszystko co się rusza. Albo już nie rusza.
ZSL dzisiaj[edytuj • edytuj kod]
ZSL, niczym Lenin, z którego bierze przykład, jest wiecznie żywa. Zmienia tylko swoją nazwę wtedy, gdy stara zostaje w jakiś sposób skompromitowana. Dlatego dzisiaj nosi nazwę – PSL, ale nic nie szkodzi, żeby za jakiś czas nie została zmieniona.