Sokrates
Sokrates (ur. ok. 469 p.n.e., zm. w 399 p.n.e.) – grecki filozof, żył i uprzykrzał innym życie w Atenach. Mówił Wiem, że nic nie wiem, czyli jednak coś wiedział…
Historia[edytuj • edytuj kod]
Wszystko zaczęło się od tego, że Sokrates odwiedził wyrocznię w Delfach. Następnie twierdził, iż usłyszał tam, że jest najmądrzejszym człowiekiem w Grecji. Chcąc to udowodnić, wykazywał wszystkim innym, że są głupi. Potrafił nawet pójść do naukowców lub specjalistów w danej dziedzinie i pokazać im, że nic nie wiedzą.
Tryb życia[edytuj • edytuj kod]
„Praca” Sokratesa polegała na staniu w środku miasta, zaczepianiu przechodniów, zadawaniu im serii pytań, kończąc na udowadnianiu głupoty rozmówcy. Sokrates nie miał z tego żadnych pieniędzy (no chyba że ktoś mu rzucił drobne, po to by filozof go nie drażnił). Sokrates miał swoich uczniów, m.in. Platona. W każdym razie kiedy Sokrates po całym dniu „harówy” wracał do domu, żona była na niego zła, chciała by mąż wziął się do roboty.
Sokrates a reszta[edytuj • edytuj kod]
Sokrates nie miał wielu przyjaciół, pewnie dlatego, że wszystkich do siebie zrażał. Grecy uważali go też za sofistę, czego on bardzo nie lubił.
Później[edytuj • edytuj kod]
Wszystkie te wydarzenia, w tym pijacki bełkot Sokratesa, uchodzący za jego obronę, zostały spisane przez Platona, który jednak na samym procesie był nieobecny. Historia milczy o tym, dlaczego go tam nie było, jednak istnieje teoria że przesadził haszyszem. Z tego jak Platon opisał Sokratesa wynika, że albo Sokrates w trakcie dłuższej rozmowy dosyć szybko tracił swoje poglądy i przejmował te-które-miał-Zgadnij-kto, albo Platon tak opisał swojego mistrza, że gdyby mu to pokazać, chciałby poszukać tego drugiego Sokratesa, również rozmawiającego z jego znajomymi i uczącego jego uczniów.
Wpływ na kulturę[edytuj • edytuj kod]
Sokrates uważany jest za drugą osobę, która ustanowiła fundamenty kultury europejsko-amerykańskiej. Pierwszą osobą jest Syn Boży Jezus Chrystus. Pewnie wydaje ci się że Sokrates nie miał żadnego wpływu. Przyjrzyj się jednak osobom, które poprawiają dosłownie wszystko w czyiś wypowiedziach. Nie widzisz pewnego podobieństwa?