卍: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Cudzysłowy)
Linia 5: Linia 5:
==Znaczenie 卍==
==Znaczenie 卍==


Znak 卍 zapożyczono od znaku 万, który oznacza "10 tysięcy". Znak 卍 oznacza, z woli cesarza kobiety, "zgromadzenie 10 tysięcy cnót". Można to odczytać dwojako. Albo chodzi o to, aby 10 tysięcy razy odmówić stosunku płciowego przy nadarzającej się okazji, albo zebrać w jednym miejscu 10 tysięcy [[dziewica|dziewic]] i [[defloracja|zrobić co trzeba]]. Wersja pierwsza jest zarezerwowana dla mnichów, a druga dla zwykłych obywateli. Jednocześnie znak jest też symbolem buddyzmu, który [[przekaz podprogowy|podprogowo]] przekazuje [[seks|o co]] w buddyzmie chodzi lub też [[celibat|nie chodzi]].
Znak 卍 zapożyczono od znaku 万, który oznacza „10 tysięcy”. Znak 卍 oznacza, z woli cesarza kobiety, „zgromadzenie 10 tysięcy cnót”. Można to odczytać dwojako. Albo chodzi o to, aby 10 tysięcy razy odmówić stosunku płciowego przy nadarzającej się okazji, albo zebrać w jednym miejscu 10 tysięcy [[dziewica|dziewic]] i [[defloracja|zrobić co trzeba]]. Wersja pierwsza jest zarezerwowana dla mnichów, a druga dla zwykłych obywateli. Jednocześnie znak jest też symbolem buddyzmu, który [[przekaz podprogowy|podprogowo]] przekazuje [[seks|o co]] w buddyzmie chodzi lub też [[celibat|nie chodzi]].


==Pochodzenie znaku 卍==
==Pochodzenie znaku 卍==


Znak 卍 sprowadzono do Chin z [[Indie|Indii]] wraz z buddyzmem. Nie wiadomo jednak co było pierwsze – 卍 czy 卐. Hindusi twierdzą, że obie powstały jednocześnie, Chińczycy, że lewoskrętna (卍), bo ta jest jedynie słuszna, co potwierdzają [[Korea]]ńczycy i [[Japonia|Japończycy]] (ci ostatni do dziś używają 卍 w piśmie, podobnie jak Chińczycy)<ref>http://jisho.org/words?jap=%E5%8D%8D&eng=&dict=edict.</ref> Natomiast [[naziści]] uznali, że jedyną słuszną jest swastyka prawoskrętna (卐) i tę właśnie umieścili na fladze, sprawiając tym samym, że obie swastyki zostały uznane za "wyklęte"<ref>Ale Chińczycy mogli przynajmniej uznać, że lewoskrętna jest lepsza, bo nie skażona nazizmem</ref>.
Znak 卍 sprowadzono do Chin z [[Indie|Indii]] wraz z buddyzmem. Nie wiadomo jednak co było pierwsze – 卍 czy 卐. Hindusi twierdzą, że obie powstały jednocześnie, Chińczycy, że lewoskrętna (卍), bo ta jest jedynie słuszna, co potwierdzają [[Korea]]ńczycy i [[Japonia|Japończycy]] (ci ostatni do dziś używają 卍 w piśmie, podobnie jak Chińczycy)<ref>http://jisho.org/words?jap=%E5%8D%8D&eng=&dict=edict.</ref> Natomiast [[nazizm|naziści]] uznali, że jedyną słuszną jest swastyka prawoskrętna (卐) i tę właśnie umieścili na fladze, sprawiając tym samym, że obie swastyki zostały uznane za „wyklęte”<ref>Ale Chińczycy mogli przynajmniej uznać, że lewoskrętna jest lepsza, bo nie skażona nazizmem</ref>.


==卍 dzisiaj==
==卍 dzisiaj==

Wersja z 22:10, 14 lis 2011

Plik:Buddhist temples in Kamakura.jpg
Obywatele Izraela unikają podróży do Japonii ze względu na m.in. krewetki w restauracjach i swastyki.

, czyli swastyka odbita w lustrze, to znak chiński, który trafił do tego niezwykle prostego systemu pisma z woli jedynego cesarza kobiety.

Znaczenie 卍

Znak 卍 zapożyczono od znaku 万, który oznacza „10 tysięcy”. Znak 卍 oznacza, z woli cesarza kobiety, „zgromadzenie 10 tysięcy cnót”. Można to odczytać dwojako. Albo chodzi o to, aby 10 tysięcy razy odmówić stosunku płciowego przy nadarzającej się okazji, albo zebrać w jednym miejscu 10 tysięcy dziewic i zrobić co trzeba. Wersja pierwsza jest zarezerwowana dla mnichów, a druga dla zwykłych obywateli. Jednocześnie znak jest też symbolem buddyzmu, który podprogowo przekazuje o co w buddyzmie chodzi lub też nie chodzi.

Pochodzenie znaku 卍

Znak 卍 sprowadzono do Chin z Indii wraz z buddyzmem. Nie wiadomo jednak co było pierwsze – 卍 czy 卐. Hindusi twierdzą, że obie powstały jednocześnie, Chińczycy, że lewoskrętna (卍), bo ta jest jedynie słuszna, co potwierdzają Koreańczycy i Japończycy (ci ostatni do dziś używają 卍 w piśmie, podobnie jak Chińczycy)[1] Natomiast naziści uznali, że jedyną słuszną jest swastyka prawoskrętna (卐) i tę właśnie umieścili na fladze, sprawiając tym samym, że obie swastyki zostały uznane za „wyklęte”[2].

卍 dzisiaj

Dziś lewoskrętną swastykę można zobaczyć na znakach drogowych w Japonii czy Chinach, co regularnie spotyka się z silnymi protestami wszelkich społeczności żydowskich, którzy, nie znając języka japońskiego, głoszą, iż Japonia wciąż toleruje i pochwala nazizm, w którym zresztą brała udział w czasie II wojny. Japonia jednak twierdzi, że 卍 symbolizuje japońską religię, a także przywodzi na myśl wydarzenia historyczne, które miały miejsce w pierwszej połowie wieku XX, w których Japonia brała udział. W związku z tym znak 卍 pozostanie w życiu codziennym Japończyków jeszcze przez długi czas.

Zobacz też

Przypisy

  1. http://jisho.org/words?jap=%E5%8D%8D&eng=&dict=edict.
  2. Ale Chińczycy mogli przynajmniej uznać, że lewoskrętna jest lepsza, bo nie skażona nazizmem