Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Obywatele Izraela unikają podróży do Japonii ze względu na m.in. krewetki w restauracjach i swastyki

, czyli swastyka odbita w lustrze, to znak chiński, który trafił do tego niezwykle prostego systemu pisma z woli jedynego cesarza kobiety.

Znaczenie 卍[edytuj • edytuj kod]

Znak 卍 zapożyczono od znaku 万, który oznacza „10 tysięcy”. Znak 卍 oznacza, z woli cesarza kobiety, „zgromadzenie 10 tysięcy cnót”. Można to odczytać dwojako. Albo chodzi o to, aby 10 tysięcy razy odmówić stosunku płciowego przy nadarzającej się okazji, albo zebrać w jednym miejscu 10 tysięcy dziewic i zrobić to, co trzeba. Wersja pierwsza jest zarezerwowana dla mnichów, a druga dla zwykłych obywateli. Jednocześnie znak jest też symbolem buddyzmu, który podprogowo przekazuje o co w buddyzmie chodzi lub też nie chodzi.

Pochodzenie znaku 卍[edytuj • edytuj kod]

Znak 卍 sprowadzono do Chin z Indii wraz z buddyzmem. Nie wiadomo jednak co było pierwsze – 卍 czy 卐. Hindusi twierdzą, że obie powstały jednocześnie, Chińczycy, że lewoskrętna (卍), bo ta jest jedynie słuszna, co potwierdzają Koreańczycy i Japończycy (ci ostatni do dziś używają 卍 w piśmie, podobnie jak Chińczycy)[1] Natomiast naziści uznali, że jedyną słuszną jest swastyka prawoskrętna (卐) i tę właśnie umieścili na fladze, sprawiając tym samym, że obie swastyki zostały uznane za „wyklęte”[2].

卍 dzisiaj[edytuj • edytuj kod]

Dziś lewoskrętną swastykę można zobaczyć na znakach drogowych w Japonii czy Chinach, co regularnie spotyka się z silnymi protestami wszelkich społeczności żydowskich, którzy, nie znając języka japońskiego, głoszą, iż Japonia wciąż toleruje i pochwala nazizm, w którym zresztą brała udział w czasie II wojny. Japonia jednak twierdzi, że 卍 symbolizuje japońską religię, a także przywodzi na myśl wydarzenia historyczne, które miały miejsce w pierwszej połowie wieku XX, w których Japonia brała udział. W związku z tym znak 卍 pozostanie w życiu codziennym Japończyków jeszcze przez długi czas.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat:

Przypisy

  1. http://jisho.org/words?jap=%E5%8D%8D&eng=&dict=edict.
  2. Ale Chińczycy mogli przynajmniej uznać, że lewoskrętna jest lepsza, bo nie skażona nazizmem