Akord gitarowy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Akord gitarowy – literka zlokalizowana w pobliżu tekstu piosenki. Akordy dzielimy na zwykłe, barowe, łatwe, trudne i niemożliwe.

Zwykłe

Najprostsze, do ich zagrania rzadko są potrzebne więcej niż trzy palce, których nie trzeba rozkładać zbyt szeroko. Typowym przykładem są akordy A, E i C wykorzystywane w 90% piosenek punkowych.

Power Chords

Akordy prostsze od zwykłych, co wydawaloby sięniemożliwe. Polegające na wciśnięciu pożądanej struny palcem wskazującym, oraz wciśnięciu 2 cieńszych strun 2 progi wyżej, a następnie uderzeniu tychże 3 naraz. Korzystają z nich wszystkie zespoły grajace coś szybszego od metalu (np. thrash metal i power metal )

Barowe

Akordy trudne, bo aby je zagrać, trzeba położyć palec wskazujący wzdłuż gryfu gitary, co boli jak diabli. W dodatku zazwyczaj słabo je słychać (ze względu na zbyt słabe dociśnięcie palca) i ciężko się je zmienia. Jednym z najczęściej spotykanych jest F, na którym zacina się każdy młody gitarzysta, grający House of the Rising Sun.

Łatwe

Należą do nich tzw. „chwyt pusty”, oraz akordy występujące w piosenkach zespołów, w których średnia wieku członków nie przekracza 16 lat.

Niemożliwe

Chwyty, do zagrania których potrzeba więcej niż pięciu palców, a na dodatek odległość między nimi wynosi więcej niż 3 progi.

Wpływ wielkości literki na nastrój akordu

Wpływ ten jest prosty jak budowa cepa: gdy literka jest mała, akord jest smutny, gdy duża - wesoły. I nieważne jest, że oba akordy różnią się położeniem jednego palca, jak np. A i a.

Szablon:Stubmuz