Artur Andrus

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 19:38, 17 wrz 2015 autorstwa XV2010 (dyskusja • edycje) (nowa strona)
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

O nie, Artur Andrus...

Robert Górski ukazuje swą sympatię dla Artura

Za Arturem panny sznurem.

Staropolskie przysłowie

Prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym, jak zaczyna, ale po tym, jak kończy.

Złota myśl Artura
Artur przemawia do tłumu

Szablon:T polski artysta estradowy, kabareciarz, dziennikarz, konferansjer, piosenkarz, poeta i co tylko innego sobie zamarzysz. Człowiek-orkiestra, przez złośliwców umniejszających jego talent nazywany człowiekiem-fujarą.

Praca

Artur na co dzień jest dziennikarzem w Programie Trzecim Polskiego Radia, gdzie zajmuje się prowadzeniem zabawnych audycji, często słuchanych przez kierowców TIR-ów i innych miłośników wyrafinowanego humoru. W przerwach między radiowaniem prowadzi program publicystyczny "Szkło kontaktowe" i prowadzi koncerty oraz gale kabaretowe, na których to często wykonuje swoje najnowsze przeboje muzyczne, ku uciesze mrowia fanów. Ponadto wydaje płyty, pisze książki i generalnie nikomu nie przeszkadza. Ziomuje się z Andżejem.

Fani

Fani Artura Andrusa najczęściej mają poniżej 20, lub powyżej 60 lat. Można ich poznać po kompulsywnym śpiewaniu jego piosenek, oraz po częstym powtarzaniu zwrotu Szanowni państwo.... W skrajnych przypadkach delikwent taki zaczyna pisać w ilościach hurtowych humorystyczne wiersze.

Twórczość

Arturowa twórczość to przede wszystkim wiersze i piosenki, które są równie zabawne, co bezsensowne. Wiersze najczęściej traktują o tym, o czym Artur akurat myślał, jadąc pociągiem, natomiast piosenki poruszają niejednokrotnie arcyważne problemy dzisiejszego świata.

Niektóre piosenki Artura

  • Ballada o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie – dzieło, które przyniosło artyście światowy rozgłos i sławę. Ballada opowiada o pracownikach Radiowej Trójki.
  • Glanki i pacyfki – przez wielu uważana za najlepszą piosenkę. Opowiada o wzajemnych relacjach punków i skinheadów oraz o tym, że rodzina jest najważniejsza.
  • Piłem w Spale, spałem w Pile – kultowy kawałek. Artur opowiada o swoich życiowych osiągnięciach i wyraża niepokój o swego syna, studenta medycyny.
  • Królowa Nadbałtyckich Raf – wzruszająca historia wakacyjnego romansu, a przy okazji przewodnik po polskich rafach koralowych.
  • Kompromitująca tłumacza wiązanka przebojów Boney M. – tytuł mówi wiele. Artur w błyskotliwy sposób przerabia kilka piosenek słynnego zespołu i ubolewa nad tym, że w Stanach nie uświadczysz już prawdziwych mężczyzn.
  • Czarna Helena po roku – sequel Ballady.... Artur opisuje dalsze losy Helen i nabija się ze swoich kolegów z radia.
  • Nie zaczynaj – no, po prostu... Nie zaczynaj.
  • Orzeł może – piosenka opowiadająca o tym, że możesz robić, co ci się podoba, bo jesteś Polakiem i masz prawo.
  • Szanta narciarska – historia podbojów miłosnych pewnego narciarza. Niektórzy dopatrują się tu wątków autobiograficznych.