BIOS: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
M (dr. red.)
Linia 12: Linia 12:
== Następcy BIOSu ==
== Następcy BIOSu ==


Następcą BIOSu jest UEFI, czyli Unifed Extensible Firmware Interface, żeby ułatwić życie [[Dzieci Neostrady|Dzieciom Neostrady]] dodali ładniejszy interfejs oraz pozwolili na sterowanie myszką, firma Apple stosuje od 2006 roku w swoich produktach UEFI, [[Dzieci Neostrady|Dzieci Neostrady]] tym razem nie wejdą w niego, marne szanse na zrobienie tego, przez co nie możemy wgrać [[Microsoft Windows|posłusznego systemu]] na ich sprzęty, UEFI jest także [[Wirus komputerowy|wirusem]], który sobie zabiera Bootloadery wszystkich systemów zainstalowanych na komputerach, od czasów istnienia [[Windows 8|Najnowszej wersji generatora błedów]] doszła funkcja Secure Boot (pol. Bezpieczny but, czyt. sekjur but), przez którą nie możemy zmienić systemu na nic innego, dopóki jej nie wyłączymy, ogólnie możemy znaleźć podzespoły tym samym sposobem, co w BIOSie.
Następcą BIOSu jest UEFI, czyli Unifed Extensible Firmware Interface, żeby ułatwić życie [[Dzieci Neostrady|Dzieciom Neostrady]] dodali ładniejszy interfejs oraz pozwolili na sterowanie myszką, firma Apple stosuje od 2006 roku w swoich produktach UEFI, [[Dzieci Neostrady|Dzieci Neostrady]] tym razem nie wejdą w niego, marne szanse na zrobienie tego, przez co nie możemy wgrać [[Microsoft Windows|posłusznego systemu]] na ich sprzęty, UEFI jest także [[Wirus komputerowy|wirusem]], który sobie zabiera Bootloadery wszystkich systemów zainstalowanych na komputerach, od czasów istnienia [[Windows 8|Najnowszej wersji generatora błędów]] doszła funkcja Secure Boot (pol. Bezpieczny but, czyt. sekjur but), przez którą nie możemy zmienić systemu na nic innego, dopóki jej nie wyłączymy, ogólnie możemy znaleźć podzespoły tym samym sposobem, co w BIOSie.





Wersja z 20:40, 25 sty 2015

Efekt siedzenia sam na sam z BIOSem.

BIOS – kolejny amerykański wymysł o pełnej nazwie Basic Input/Output System. Możesz znaleźć w nim mnóstwo ustawień, które mogą zdecydować o działaniu twojego komputera. Za jego pomocą, możesz nie tylko spalić procesor, ale też przetaktować RAM, spowolnić dysk twardy 60-krotnie, ale również założyć hasełko, żeby twoi starzy nie sprawdzali na jakie strony internetowe wchodzisz. Jeśli masz rodziców informatyków, zastosuj szyfrowanie, zabezpieczenie uprawnieniami (Jedyny Słuszny Windows), mocne hasło itp., bo hasełko do BIOSa można wyłączyć wyjmując baterię.

BIOS jest potężnym narzędziem w twoich rękach, zarządzającym komputerem niczym Bracia Kaczyńscy Polską. Bez niego żaden współczesny komputer nie ruszy, dlatego niektórzy złośliwi serwisanci lubią wylutowywać go z twojej płyty głównej, mówiąc później, że jest ona do wymiany. Jeśli się na tym nie znasz, to lepiej nic nie ruszaj chyba, że jesteś Dzieckiem Neostrady. Żeby tam wejść, podczas uruchamiania komputera naciskaj cały czas Delete, F10 lub F2.

BIOS to też bardzo przydatne urządzenie, jeśli nie wie się, gdzie są w obudowie zamontowane dane komponenty – wystarczy podkręcić go na maksa w biosie, następnie zlokalizować źródło dymu.

Za pomocą BIOS-a można także przerobić komputer na wydajny kaloryfer (w zimie można dogrzać mieszkanie).


Następcy BIOSu

Następcą BIOSu jest UEFI, czyli Unifed Extensible Firmware Interface, żeby ułatwić życie Dzieciom Neostrady dodali ładniejszy interfejs oraz pozwolili na sterowanie myszką, firma Apple stosuje od 2006 roku w swoich produktach UEFI, Dzieci Neostrady tym razem nie wejdą w niego, marne szanse na zrobienie tego, przez co nie możemy wgrać posłusznego systemu na ich sprzęty, UEFI jest także wirusem, który sobie zabiera Bootloadery wszystkich systemów zainstalowanych na komputerach, od czasów istnienia Najnowszej wersji generatora błędów doszła funkcja Secure Boot (pol. Bezpieczny but, czyt. sekjur but), przez którą nie możemy zmienić systemu na nic innego, dopóki jej nie wyłączymy, ogólnie możemy znaleźć podzespoły tym samym sposobem, co w BIOSie.


Poradniki
Zobacz poradnik:


Crystal Clear app klaptop.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny informatyki. Jeśli klikasz szybciej niż myślisz – rozbuduj go.