Folwark zwierzęcy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 17:39, 26 gru 2008 autorstwa Musialmati (dyskusja • edycje) (nowa strona)
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)
Okładka angielskiego wydania, przedstawia wesołego Napoleona

Folwark zwierzęcy (org. Animal Farm) – powieść Erica Arthura Blaira mówiąca o tym, że dzięki alkoholowi, przemocy i kłamstwom najprościej wbić się na szczyt społeczny. Akcja dzieje się w angielskiej wsi w XXw.

Streszczenie






Wielki Brat Patrzy
Uwaga!

Warning / Achtung / Attention / Attenzione / Advertencia / Pozor / Atenção / Внимание / Увага / Προσοχή / Figyelem / Advarsel / Įspėjimas / Waarschuwing / გაფრთხილება / Զգուշացում / 危ない / 警告 / 注目 / 경고 / אזהרה / चेतावनी / คำเตือน / تحذير !

W dalszej części artykułu znajdują się tajne informacje.
Kontynuowanie czytania może poskutkować odwiedzinami smutnych panów w garniturach.

Był sobie folwark, Folwark Dworski, na którym władzę sprawował wiecznie nawalony pan Jones (był to tylko jego pseudonim, w rzeczywistości nazywał się Franc Jemán) wraz ze swoimi parobkami. Zwierzęta nie były zadowolone z jego rządów, więc postanowiły go wypieprzyć z farmy raz na zawsze. Sprawcą wygnania był knur Major, który chciał spełnić swoje chore ambicje zanim umrze. Powiedział zwierzętom, że miał sen, w którym państwem rządziła fauna, a ustrój kraju nazywany był Animalizmem. Wytłumaczył jak to ma wszystko wyglądać, a następnie zasnął i padł trupem.

Zwierzęta więc zorganizowały powstanie, które zwyciężyły. Postanawiają wtedy napisać swój dekalog. Ponieważ któraś krowa była po studiach filozoficznych i teologicznych, cała robota spadła na nią. Najważniejszym przykazaniem było wszystkie zwierzęta są równe. Głównymi zarządcami folwarku obwołano dwie świnie: Snowballa i Napoleona, które były względnie najmądrzejsze. Kilka dni później Jones próbował odbić swoje gospodarstwo, a gdy mu nie wyszło, wyprowadził się gdzieś na wieś.

Po jakimś czasie Napoleonowi coraz bardziej odbijało w bani i w końcu zupełnie zidiociał i schamiał. Wypędził Snowballa z folwarku. Po tym wydarzeniu jego ego wyraźnie wzrosło i zacieszał przez dłuższy czas, bo mógł rządzić samodzielnie (jednak w układach z innymi świniami). Zaczął rozkozaczać się coraz bardziej, nawet z biegiem wydarzeń zmieniał przykazania Animalizmu, by pozostać niewinnym. Właściwie złamał większość z nich, a na końcu książki na ścianie stodoły było napisane tylko jedno: wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze. Oczywiście nawiązanie do wybryków Napoleona nie jest przypadkowe. Na koniec utworu ludzie i Napoleon ze swoimi kolegami zaprzyjaźniają się na maksa, tzn. na tyle, że człowieka od świni nie da rady odróżnić.

Bohaterowie

Świnie

  • Napoleon – władca folwarku, był nieposłuszny bliźniemu. Lubił się upijać i naginać zasady.
  • Snowball – chwilowy zarządca na farmie. Potem zostaje wygnany, a wszystkie wina winy, jakie dzieją się w gospodarstwie są zwalane na niego.
  • Major – twórca Animalizmu, wróżbita, swoimi snami ratuje losy zwierząt we współczesnym świecie.
  • Squealer – jak wskazuje jego imię, lubił piskliwie kwiczeć (jak to świnia). Mistrz knucia i perswazji, pomocnik Napoleona.
  • Minimus – poeta, czasem tworzył utwory, które podniecały Napoleona (bo były właśnie o nim).

Inni

  • Pan Jones – były właściciel folwarku, ale został przegnany. Po rewolucji, zamieszkał w szałasie.
  • Boxerkoń, poświęcający się dla gospodarstwa na każdym kroku. Pracoholik. Był fanem Napoleona, ale ginie udupiony przez niego.
  • Mollie – klacz, głupia jak but. Nigdy nie czaiła co się dzieje wokół niej. W pewnym momencie zdradza zwierzęta i przyjaźni się z człowiekiem.
  • Benjaminosioł, ale debilem to on nie był. Właściwie nie obchodziło go, co się dzieje w świecie, bo uważał, że i tak nastąpi apokalipsa. Był cyniczny.
  • Mojżesz – kruk, który wciąż opowiadał o raju, do którego idą dobre zwierzęta, gdzie jest hulanka na całego.

Kontrowersje

Jak wiadomo każdemu wykrzształciuchowi, książka opowiada o państwie totalitarnym. Władza PRL-u nie była z tego zadowolona, więc zakazała sprzedawania tego dzieła szatana. Pierwsze polskie wydanie Folwarku nastąpiło w 1988.