XX wiek

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

XX wiek – wiek realizacji szczytnych idei XIX wieku. W wieku tym z powodzeniem zrealizowano takie dziewiętnastowieczne dążenia jak postęp technologiczny, wyzwolenie obyczajowe czy wielkie idee socjologiczne.

Postęp technologiczny[edytuj • edytuj kod]

Zapał, z jakim dziewiętnastowieczni naukowcy oddawali się nauce, przyniósł w XX wieku bardzo dobre efekty. Rachityczne modele, zwane szumnie samolotami, czy samochodami, klejone w przydomowej szopie butaprenem, przerodziły się w XX wieku w pełnowymiarowe i przyzwoicie wykonane bolidy. Ciężkie i nieudolne armaty, znane jeszcze z I wojny światowej, pod wpływem postępu technicznego przerodziły się w smukłe i niezwykle precyzyjne mechanizmy, zdolne nieomal do wybiórczego likwidowania celów. Natomiast postęp w grach hazardowych przyczynił się do powstania wiekopomnego dzieła, zwanego komputerem, dzięki czemu możesz czytać te wszystkie wypociny.

Wyzwolenie obyczajowe[edytuj • edytuj kod]

Innym sukcesem XX wieku było wyzwolenie obyczajowe. Dzięki światłej myśli wielu abolicjonistów zniesiono wpierw niewolnictwo, potem instytucję kury domowej, następnie dziewictwo, a na koniec – krępujące swobodę ubrania. Dzięki temu życie na naszej małej planecie stało się bardziej znośne. W planach jest zniesienie śmierci, ale to już zadanie dla następnego wieku.

Wielkie idee socjologiczne[edytuj • edytuj kod]

Największym osiągnięciem XX wieku było stworzenie w oparciu o rewolucyjne, romantyczne idee XIX wieku, równie wielkich i rewolucyjnych systemów społecznych, dzięki którym udało się ograniczyć lawinowo rosnącą populację ludzi na Ziemi. Szczególnie wyróżniły się tu dwa systemy: faszyzm i komunizm, z których pierwszy wyeliminował ok. 50 mln. ludzi, zaś drugi ok. 100 mln. Z tego powodu do dziś oba systemy mają wielu zwolenników, wdzięcznych twórcom tychże za swobodę poruszania się po świecie (bo co to za radocha przeciskać się przez tłum ludzi?).

Lata[edytuj • edytuj kod]