I wojna światowa

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal.svg
Prawda, że śliczne?

Wojna Światowa (inaczej I wojna światowa lub Wielka Wojna) – gra komputerowa typu MMOFPS, pierwsza i najgorsza część trylogii „Wojna Światowa”. Fabuła opiera się na wielkim konflikcie, obejmującym cały świat (poza Polską, bo jej nie było na mapie). Akcja gry rozpoczyna się w 1914 roku, po tym jak pewien Serb, niejaki Gawriło Princip zamordował austriackiego teraz austro-węgierskiego arcyksięcia Ferdka. Niemcom, a przede wszystkim ich cesarzowi Wilhelmowi się to nie spodobało, więc utworzył on studio Trójprzymierze. Państwa zachodu i wschodu widząc to, co zaszło, postanowiły stworzyć własne studio o nazwie Ententa (czyt. Antanta[1]). Wtedy oto Wilhelm II postanowił uruchomić serwery: wypowiedział wojnę, tym samym strzelając sobie w kolano.

Pierwsza wojna światowa znana jest z tego, że walki w niej miały mniej więcej tyle sensu, co rzucanie we wroga stokrotkami, bo zdobycie kilometra terenu kończyło się wytłuczeniem 90% składu osobowego armii. Z tego powodu żołnierze zamiast strzelać woleli obcować ze szczurami tkwiąc w okopach. Chlubnym wyjątkiem jest tu niemiecki sierżant Kunze, który zdobył francuski fort, i to bez jednego wystrzału. O pierwszej wojnie nikt nie słyszał, bo nie było wtedy Polski nic się tam większego nie działo, chociaż był to okres niżu demograficznego i zwiększenia umieralności wśród młodych ludzi. Była to gra wojenna, w trakcie której której zbudowano i użyto najwięcej fortyfikacji.

Kariery[edytuj]

 • Wojsko – niezwykle popularna kariera, ma się stały dopływ złota, sprzętu oraz częste szanse na awans. Najbardziej lubianymi klasami były: puszka, zabójca i masowy zabójca, jednak większość graczy grało klasą mięso armatnie. Z reguły żołnierze ginęli jak muchy z radością umierali za ojczyznę, więc często siedzieli sobie na paśmie ziemi niczyjej i grali w karty. Najgorzej mieli kawalerzyści, bo nie mogli chować się w okopach.
 • Robotnik – do tej kariery należały głównie kobiety, ponieważ utrudniano im dostęp do wojska, a mężczyźni należeli do tej drugiej grupy. Przynosi pieniądze i trochę PD, ale to nudna praca bez perspektyw. Budujesz bagnety i łopaty którymi twój mąż zabije wroga i z którymi zginie.
 • Przemysł zbrojeniowy – z uwagi na duże zapotrzebowanie na broń, cieszy się dużym zainteresowaniem, jednak nudna, zdobywa się zazwyczaj mało złota i powoli awansuje. Dodatkowo handlowanie w celu uzyskania jak największego zysku, bez selekcji klientów spotyka się często z wrogością innych graczy, co może doprowadzić nawet do PK za kolaborację[2]..
 • Polityka – najlepsza kariera. Jesteś bogaty, masz władzę nad innymi graczami i nie robisz nic, a nic poza wygłaszaniem przemów typu: Wygramy!. Jeżeli jesteś monarchą masz nieograniczoną władzę, ale istnieje szansa na atak czerwonej zarazy. Jeżeli grasz carem, to spodziewaj się tego. Ma tylko trzy klasy: komunista, demokrata i monarcha.
 • Dowództwo – druga najlepsza praca. Siedzisz w gabinecie i przesuwając figurki po mapie wysyłasz żołnierzy na śmierć. Masz maksymalny level, willę, pieniądze i tym podobne oraz RTS-owy widok na świat.
 • Komunista – klasa dla Rosjan odblokowująca się w 1917, a dla Niemców i Węgrów w 1918. Ma gorszy sprzęt niż zwykły żołnierz, ale nie jest wysyłana na śmierć. Levele zdobywa się w tempie ekspresowym, jednak jest się biedakiem bez grosza i stopnia wojskowego przy duszy.
 • Legionista – klasa osobista dla Polaków Piłsudskiego. Mają więcej leveli ze startu niż zwykły żołnierz, ale i tak wyślą cię na śmierć. Niektórzy uważają go za najfajniejszą karierę w grze. Po zakończeniu edycji daje dostęp do wielu ważnych stanowisk.
 • Marynarz – może nim być każdy, ale najlepiej Herbatopij. Pływasz se statkiem i robisz ostrzał wrogich okrętów. Perspektywy jak żołnierza, ale mniej ginie. Możesz też robić abordaż, ale nikt się na to nie odważył.
 • Budowniczy – projektujesz fortyfikacje i okopy. Raczej nie giniesz, masz dość dużo pieniędzy i życie milionów żołnierzy na sumieniu.
 • Błękitna Armia – klasa osobista dla Polaków Dmowskiego i Paderewskiego. Odblokowuje się w 1917 roku. Daje lepsze itemy i większy level startowy niż u zwykłych żołnierzy, ale i tak wyślą cię na śmierć. A nie zapomniałem. Już na to za późno. Nie daje dostępu do prestiżowych stanowisk po zakończeniu edycji.
 • Kozak – elitarna jazda dostępna dla Rosjan. Idealni do walki z komunistami, choć mogą do nich dołączyć. Kawaleria to jak powszechnie wiadomo dno, ale kozak ma lepszy level, itemy i może kozaczyć. Wzięli udział w beta-testach zwanych rewolucją 1905.

Jest jeszcze trochę karier takich jak agent wywiadu, zdrajca czy też cywil. Te powyżej są jednak najważniejsze.

Nacje[edytuj]

Nacje w grze I Wojna Światowa to:

Ententa[edytuj]

 • Herbatopijcy – siedzą na swoich wyspach i pływają na statkach. Wymyślili puszki zwane Markami. Toczą wojnę na terenie żabojadów, więc się wycwanili.
 • Makaroniarze – zmieniali strony.
 • Najświętsza Rosja – najpierw walczyli po stronie Ententy i przegrywali. Potem w 1917 roku zaczęli się bić między sobą i stali się komunistami.
 • Serbia (co to kCenzura2.svg jest?) – dzielnie wysadzają austriackich dostojników pańtwowych.
 • Powstańcy z McDonald'a – pod koniec wojny przyszli pomóc Entencie by móc decydować o losach świata.
 • Kryzysowi ludzie wpieprzający fetę
 • Żabojady – siedzą w okopach i nie są cwani. W dodatku nie poddali się (jak to możliwe?!).
 • Polaki – tacy goście od Dmowskiego i Paderewskiego. Tylko politycy i Błękitna Armia.
 • Albania Albania nie istnieje!
 • Japonia – po tym, jak Jankesi przerwali im trwającą dwieście lat hibernację, nie pozostało im nic innego, jak napaść sobie na Chiny. A jak już to im się udało, to se zabrali jeszcze nic niewarte pacyficzne wysepki od Krautów. W sumie kij zrobili poza tym, ale nadal odnosili lepsze sukcesy od Włochów.

Państwa Centralne[edytuj]

Odbiór[edytuj]

Gra okazała się wielkim sukcesem, bo na całym świecie sprzedano aż 17 milionów kopii. W 1920 r. twórcy wypuścili dodatek „Wojna polsko-bolszewicka” – opierał się on na konflikcie obejmującym Słowiańszczyznę Zachodnią i Wschodnią. Usunięto karierę budowniczego, fortyfikacje i klasę mięso armatnie. Dodano z kolei karierę ochotnik, zmieniono na osobną karierę kawalerzystów, przemieniono legionistów na weteranów, a komunistów na Armię Czerwoną. Mało popularna, a serwerów jest tylko kilka. Występują tylko cztery frakcje – Polska, Ukraina, ZSRR oraz Biała Rosja. Innymi dodatkami były Wojna domowa w Rosji, czy Irlandzka wojna o niepodległość. Ponadto 1 września 1939 gra doczekała się także sequela.

Przebieg gry[edytuj]

Rzut oka na tło wybuchu wojny

Statystyki[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. nas się nawet nie pytaj, skąd Francuzy wzięli pomysł na tak absurdalną nazwę!
 2. Najczęściej wytwarzano dla ojczyzny i sojuszników
 3. ALBANIA NIE ISTNIEJE!
 4. I przy okazji dochodzi do miłego spotkania nad rzeczką
 5. Przez dwa lata wojny nie mógł wiele zrobić