Nafta

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Nafta – substancja używana do oświetlania w lampkach nocnych przed opracowaniem metody zamykania drobinek prądu w małych walcowatych pudełeczkach, zwanych bateriami. W XIX wieku naftę wyprodukowali przypadkiem dwaj polscy aptekarze, kiedy próbowali poprzez destylację uzyskać spirytus z ropy naftowej (ówczesny stan wiedzy technicznej nie przewidywał jeszcze, że jedynie skuteczną techniką uzyskiwania alkoholu pitnego jest odcedzanie denaturatu przez kromkę chleba). Kiedy okazało się, że zastosowany proces technologiczny jest nieskuteczny, a ciecz nie nadaje się do spożycia, postanowili spalić uzyskaną substancję i zauważyli jej właściwości świetlne.

Po odkryciu licznych elektrowni oraz skonstruowaniu baterii nafta wyszła z użycia przemysłowego. Zdecydowały o tym głównie względy ekonomiczne - włącznik elektryczny nie wymaga użycia zewnętrznych narzędzi rozniecania ognia. Proces oświetlania pomieszczeń przy pomocy lamp elektrycznych pozwala na znacznie obniżenie kosztów uzyskania energii ze względu na odstąpienie od zastosowania zapałek.


Nuvola apps edu science.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny chemii. Jeżeli cierpisz na alkanolepsjęrozbuduj go.