Nonsensopedia:Grafiki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
Znacznik: edytor źródłowy
M
Znacznik: edytor źródłowy
Linia 8: Linia 8:


=== Nazwa grafiki ===
=== Nazwa grafiki ===
Przy ładowaniu grafiki ważne jest nadanie jej odpowiedniej nazwy, bowiem nazwa musi odzwierciedlać faktyczną zawartość grafiki. Nazwa wpisana w polu ''Nazwa docelowa'' będzie nazwą pod jaką grafika ta będzie znajdywać się na Nonsensopedii, np. przy nadaniu nazwy ''Dowolnanazwa.png'' grafikę będzie można znaleźć pod adresem ''<nowiki>[[Plik:Dowolnanazwa.png]]</nowiki>''. Należy sprawdzić czy plik o podanej nazwie już nie istnieje, gdyż wgranie drugiego o takiej samej spowoduje podmianę grafiki.
Przy ładowaniu grafiki ważne jest nadanie jej odpowiedniej nazwy, bowiem nazwa musi odzwierciedlać faktyczną zawartość grafiki. Nazwa wpisana w polu ''Nazwa docelowa'' będzie nazwą pod jaką grafika ta będzie znajdywać się na Nonsensopedii, np. przy nadaniu nazwy ''Dowolnanazwa.png'' grafikę będzie można znaleźć pod adresem ''<nowiki>[[Plik:Dowolnanazwa.png]]</nowiki>''. Należy sprawdzić, czy plik o podanej nazwie już nie istnieje, gdyż wgranie drugiego o takiej samej spowoduje podmianę grafiki.


=== Szablon:Information ===
=== Szablon:Information ===

Wersja z 23:57, 16 maj 2017

Na tej stronie możesz znaleźć politykę Nonsensopedii dotyczącą grafik, wyjaśnienia i porady. Informacje dotyczące wstawiania grafik do artykułów znajdują się tutaj.

Grafiki z Wikimedia Commons

Wikimedia Commons to podstawowe źródło wolnych grafik dla Nonsensopedii. Encyklopedia humoru posiada moduł łączący jej repozytorium plików z Commmons, co oznacza, że nie ma potrzeby przesyłać grafiki poprzez formularz. Aby użyć grafiki w artykule na Nonsensopedii wystarczy podać w nim nazwę pliku, tak jak pliku istniejącego na Nonsensopedii. Należy jednak pamiętać, że pliki istniejące tylko na Commons nie pojawiają się w podpowiedziach w oknie edycji. Następnie należy wejść na stronę z plikiem i dokonać jego kategoryzacji.

Pozostałe grafiki

Czasem grafiki nie występują na Wikimedia Commons i trzeba korzystać z innych źródeł. W takim wypadku należy skorzystać ze strony przesyłania plików.

Nazwa grafiki

Przy ładowaniu grafiki ważne jest nadanie jej odpowiedniej nazwy, bowiem nazwa musi odzwierciedlać faktyczną zawartość grafiki. Nazwa wpisana w polu Nazwa docelowa będzie nazwą pod jaką grafika ta będzie znajdywać się na Nonsensopedii, np. przy nadaniu nazwy Dowolnanazwa.png grafikę będzie można znaleźć pod adresem [[Plik:Dowolnanazwa.png]]. Należy sprawdzić, czy plik o podanej nazwie już nie istnieje, gdyż wgranie drugiego o takiej samej spowoduje podmianę grafiki.

Szablon:Information

W oknie opisu grafiki znajduje się szablon Information, który pozwala na prawidłowe opisanie grafiki. Ma on następujące parametry:

{{Information
|Description =
|Date =
|Source =
|Author =
|Permission =
|other_versions =
}}

W wypadku, gdy nie da się uzupełnić jakiegoś parametru, bo nie posiadamy wiedzy na temat jego wartości, należy zawrzeć taką informację w opisie tego parametru.

Description

To po prostu opis pliku. Jego uzupełnienie jest opcjonalne, acz przydatne, jeśli ciężko jednoznacznie stwierdzić, co przedstawia dany obraz.

Date

Data wykonania pliku. Pod żadnym pozorem nie jest to tożsame z datą wgrania pliku na Nonsensopedię.

Source

Czyli źródło pochodzenia grafiki. Najczęściej podaje się w tym miejscu link do miejsca, z którego pochodzi dany plik (ale nie bezpośredni link do obrazu, gdyż taki nic nie daje sprawdzającemu administratorowi). Ponadto jeśli to przesyłający jest autorem pliku powinien w tym miejscu wstawić {{PracaWłasna}}. W przypadku screenshotów podaje się w tym miejscu nazwę obiektu, któremu wykonano zdjęcie, np. programu komputerowego czy telewizyjnego. W przypadku kolaży grafik obowiązuje zasada „im więcej, tym lepiej”, a zatem w miarę możliwości podajemy źródło dla każdego pliku.

Author

Tu podaje się autora pliku. W przypadku pracy własnej używamy nicka wraz z linkiem do strony użytkownika. W przypadku screenshota będzie to nazwa właściciela praw autorskich, np. Wikia dla Nonsensopedii. Podobnie jak w źródle, w przypadku kolaży grafik obowiązuje zasada im więcej, tym lepiej, a zatem podajemy źródło dla każdego pliku.

Permission

Czyli licencja pliku. Wybieramy ją z rozwijalnego menu na dole, wpisywanie ręczne niestety często zawodzi. Najlepiej jest jeśli plik ma tzw. wolną licencję (Public Domain lub Creative Commons), ale jeśli uzasadnia to konieczność, można używać też grafik niewolnych (Copyright, screenshot niewolny). Jako autor pliku, zgodnie z Terms of Use Wikii możemy podać licencję {{PD}} lub jedną z licencji Creative Commons, która zmusza osoby wykorzystujące ją później do podania pochodzenia i autora. W przypadku kolaży należy wybierać zawsze najgorszą możliwą licencję, tzn. jeśli choć jeden piksel jest grafiką niewolną, należy wybrać odpowiednią licencję niewolną. Należy przy tym pamiętać, że grafiki niewolne mogą zostać skasowane, jeśli nie będą użyte w artykule lub na wniosek właściciela praw autorskich.

Other versions

Inne wersje pliku, czyli np. większe lub mniejsze albo o innym rozszerzeniu. Jeśli takowych nie ma, należy usunąć tę linijkę. Jeśli istnieją, umieszcza się w tym miejscu ich miniaturkę o wielkości 50 pikseli.

Kategoryzowanie grafik

Info.png Główny artykuł: Nonsensopedia:Tematyczne kategoryzowanie grafik

Jeśli załadujesz grafikę, skategoryzuj ją tematycznie – oszczędzi to pracy innym przy wyszukiwaniu określonych plików. Listę wszystkich kategorii znajdziesz tutaj.

Kasowanie grafik

Kasowane będą:

  • spam, porno, zdjęcia szokujące;
  • nieużywane w przestrzeniach kreatywnych grafiki {{copyright}} i podobne ({{screenshot}});
  • od dawna nieużywane grafiki, szczególnie te wątpliwej urody;
  • grafiki, których usunięcie zostało przegłosowane na SDU;
  • duble istniejących grafik lub dublujące się grafiki;
  • grafiki bez określonej, mimo upomnienia, licencji;
  • prywatne grafiki – Nonsensopedia nie jest serwisem oferującym darmowy hosting prywatnych obrazków.

Zobacz też