Produkt Krajowy Brutto: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (dr.)
(drobne poprawki)
Linia 6: Linia 6:


== Jak to wygląda w praktyce ==
== Jak to wygląda w praktyce ==
Pojęcie nie mające żadnego związku z realnym bogactwem '''narodu'''. Nawet w przeliczeniu według parytetu siły nabywczej (PPP). Przykład? [[Chiny]] de facto plasują się na 2 miejscu wśród państw z największym PKB według PPP, [[Indie]] na 4 a [[Niemcy]] na 5. Jak sądzisz, w którym państwie ludzie śpią w kartonach w kilkumilionowych aglomeracjach slumsów i śpi na podłogach w fabrykach, w którym skośnoocy niewolnicy w obozach pracy tyrają za miskę ryżu dziennie a w którym obywatele mają nowe samochody, pracują w godnych warunkach i są ogólnie zadowoleni z życia? No właśnie. Inaczej mówiąc - pojęcie życiowe jak cała statystyka matematyczna.
Pojęcie nie mające żadnego związku z realnym bogactwem '''narodu'''. Nawet w przeliczeniu według parytetu siły nabywczej (PPP). Przykład? [[Chiny]] de facto plasują się na 2 miejscu wśród państw z największym PKB według PPP, [[Indie]] na 4 a [[Niemcy]] na 5. Jak sądzisz, w którym państwie ludzie wegetują w kartonach w kilkumilionowych aglomeracjach slumsów i śpią na podłogach w fabrykach, w którym skośnoocy niewolnicy w obozach pracy tyrają za miskę ryżu dziennie, a w którym obywatele mają nowe samochody, pracują w godnych warunkach i są ogólnie zadowoleni z życia? No właśnie. Inaczej mówiąc pojęcie życiowe jak cała statystyka matematyczna.


[[Kategoria:Ekonomia]]
[[Kategoria:Ekonomia]]

Wersja z 20:24, 12 lis 2011

Produkt Krajowy Brutto (inaczej PKB, ang.GDP – Gross Domestic Products) – (rzekomo) miarodajna wartość (rzekomego) bogactwa danego narodu.

Definicja Wikipedii

PKB – Pojęcie ekonomiczne oznaczające jeden z podstawowych mierników dochodu narodowego stosowanych w rachunkach narodowych. PKB opisuje zagregowaną wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych na terenie danego kraju w określonej jednostce czasu (najczęściej w ciągu roku). PPP – kurs walutowy wyliczony w oparciu o porównanie cen sztywno ustalonego koszyka towarów i usług w różnych krajach w tym samym czasie, wyrażonych w walutach tych krajów.

Jak to wygląda w praktyce

Pojęcie nie mające żadnego związku z realnym bogactwem narodu. Nawet w przeliczeniu według parytetu siły nabywczej (PPP). Przykład? Chiny de facto plasują się na 2 miejscu wśród państw z największym PKB według PPP, Indie na 4 a Niemcy na 5. Jak sądzisz, w którym państwie ludzie wegetują w kartonach w kilkumilionowych aglomeracjach slumsów i śpią na podłogach w fabrykach, w którym skośnoocy niewolnicy w obozach pracy tyrają za miskę ryżu dziennie, a w którym obywatele mają nowe samochody, pracują w godnych warunkach i są ogólnie zadowoleni z życia? No właśnie. Inaczej mówiąc – pojęcie życiowe jak cała statystyka matematyczna.