Równouprawnienie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 16:27, 28 sie 2006 autorstwa Nini (dyskusja • edycje)
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

Plik:Http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:1900sc Mammy Card Interracial.jpg

Równouprawnienie: jedno z haseł, które istnieją teoretycznie, praktycznie natomiast jest z nim jak z duchami – każdy o nim mówi, nikt nie zauważył.

Termin ten pojawił się już podczas Rewolucji Francuskiej (1789-1799), kiedy to zauważono i chciano zatrzeć różnice pomiędzy chłopami, a arystokracją. Równouprawnienie to termin oznaczający istnienie równych, czyli takich samych praw dla bogatych i biednych, czarnych, żółtych, czerwonych i białych, kobiet i mężczyzn, homoseksualistów i hetero, niepełno- i pełnosprawnych itd.

Najczęściej kojarzony jest z ruchem feministek domagających się swoich praw, o których nieświadomi faceci myślą: „Czego one jeszcze chcą? Prawo głosowania otrzymały cały wiek temu!”. Mogą także dokonywać swobodnych wyborów w życiu, np. co zrobić mężowi na obiad.

Dyskryminacja

Najczęściej występujące wykroczenie, sprawiające iż równouprawnienie pozostaje terminem teoretycznym. Jest to gorsze traktowanie kogoś ze względu na rasę, płeć, wyznanie. Dyskryminowanie jest tak głęboko zakorzenione w naszym społeczeństwie, iż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że je popełnia. Obecne jest wszędzie. Wystarczy pójść w niedzielę do kościoła, by wśród rozmów o tolerancji, dowiedzieć się, iż jedynym słusznym wyznaniem jest religia katolicka.

Przykłady

  • Najczęściej dyskryminacja przejawia się w reklamach, gdziekobieta jest do prania, sprzątania, gotowania itd. To ona martwi się „Co powie mąż gdy i ta koszula się zniszczy?”. W roli wybawiciela i wszechwiedzącego anioła stróża pojawia się Zygmunt, który pewnie tyle wie o praniu, co o sterowaniu samolotem. Uświadamia jednak „głupiej” kobiecie w jaki sposób i jakimi środkami powinna prać koszulę męża, by jej nie zniszczyć i by mąż był zadowolony. Męża tu nie widać. Wiemy o nim jedynie to, że ma fatalny gust jeśli chodzi o wybór koszul i pewnie nie jest zbyt przyjemny we współżyciu, skoro żona się go panicznie boi.
  • Bajki dla dzieci również wpajają od maleńkości kobiecie (i mężczyźnie), że jeśli nie posiada statusu księżniczki, powinna zajmować się domem i dziećmi, a przede wszystkim dbać o męża.

Ta wyróżniona przez los, czyli księżniczka ma łatwiejsze zadanie: musi tylko cierpliwie czekać na księcia, bez którego jej życie nie ma sensu.


Uprzywilejowanie

Proces odwrotny do dyskryminacji. Wywyższanie czegoś, kogoś ze względu na płeć, rasę itd. O ile dyskryminacja jest przykra dla dyskryminowanego, to proces ten dla osoby uprzywilejowanej jest całkiem miły.

Przykłady

  • Pracę na kierowniczym stanowisku szybciej dostanie mężczyzna niż kobieta. Może dlatego, iż kobieta ma większe wymagania co dosekretarki, niż tylko zgrabny tyłek.
  • Schody są w każdym budynku, podjazd dla niepełnosprawnych nie.
  • Jest powiedzenie „podaj piwo kobieto”, a nie ma adekwatnego dla mężczyzny.
  • Mężczyzna sądzi, że kobieta zawsze ma okres.

Zobacz też