Sosnowiec: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to DomQ. Autor wycofanej wersji to 79.188.0.235.)
Linia 10: Linia 10:
W niedalekiej odległości od dworca znajduje się plac pod patronatem [[Jan Kiepura|Kiepury]], będący miejscem spotkań tubylców. Wokół placu znajduje się wiele przyjemnych barów z kebabem z kota, psa lub gołębia (w menu widniejące jako - wołowina, wieprzowina, kurczak), hamburgerami bądź innymi tradycyjnymi potrawami miasta.
W niedalekiej odległości od dworca znajduje się plac pod patronatem [[Jan Kiepura|Kiepury]], będący miejscem spotkań tubylców. Wokół placu znajduje się wiele przyjemnych barów z kebabem z kota, psa lub gołębia (w menu widniejące jako - wołowina, wieprzowina, kurczak), hamburgerami bądź innymi tradycyjnymi potrawami miasta.


Plac jest znany na całe [[Zagłębie Dąbrowskie]] dzięki jedynemu w swoim rodzaju pomnikowi miejscowego śpiewajły [[Jan Kiepura|Jana Kiepury]]. Prawie spiżowy Kiepura w pozie "Ale mnie krzyż napieprza, muszę się rozciągnąć" sam w sobie nie byłby ciekawy, gdyby nie to, że został postawiony stroną zadnią do pobliskiego przystanku autobusowego i ławeczek. Miejscowa młodzież, gdy chce się umówić na spotkanie pod pomnikiem tegoż pana, zwykle używa zwrotu "spotkamy się pod Dupą [[Jan Kiepura|Kiepury]]", choć niektórzy twierdzą, że to Mickiewicz. Zagłębiowscy geodeci po dziś dzień próbują ustalić, co za pieruński hanys ustawił w ten sposób pomnik - było nie było - jednego z najznamienitszych goroli.
Plac jest znany na całe [[Zagłębie Dąbrowskie]] dzięki jedynemu w swoim rodzaju pomnikowi miejscowego śpiewajły [[Jan Kiepura|Jana Kiepury]]. Prawie spiżowy Kiepura w pozie "Ale mnie krzyż napieprza, muszę się rozciągnąć" sam w sobie nie byłby ciekawy, gdyby nie to, że został postawiony stroną zadnią do pobliskiego przystanku autobusowego i ławeczek. Miejscowa młodzież, gdy chce się umówić na spotkanie pod pomnikiem tegoż pana, zwykle używa zwrotu "spotkamy się pod Dupą [[Jan Kiepura|Kiepury]]" lub "widzimy się o xx:xx (tu wstawić godzinę) pod Kiepem", choć niektórzy twierdzą, że to Mickiewicz. Zagłębiowscy geodeci po dziś dzień próbują ustalić, co za pieruński hanys ustawił w ten sposób pomnik - było nie było - jednego z najznamienitszych goroli.


Plac, będący ogłuszającym zmysły każdego architekta, połączeniem różnorakich stylów - od nowoczesnego ni-to-pies-ni-wydra po wiekowe, różnokolorowe kamienice oraz nowoczesne budowle zbudowane z gruzów sosnowieckich kopalń, hut i schronisk dla kotów. Część budynków w centrum, zamieszkałych głównie przez społeczność [[LGBT]], została pomalowana na tęczowe kolory.
Plac, będący ogłuszającym zmysły każdego architekta, połączeniem różnorakich stylów - od nowoczesnego ni-to-pies-ni-wydra po wiekowe, różnokolorowe kamienice oraz nowoczesne budowle zbudowane z gruzów sosnowieckich kopalń, hut i schronisk dla kotów. Część budynków w centrum, zamieszkałych głównie przez społeczność [[LGBT]], została pomalowana na tęczowe kolory.

Wersja z 15:33, 8 lip 2010

Województwo, w którym znajduje się Sosnowieś.

Ja muszę rozwalić te śmierdzące nory. Nie będę patrzył jak żyją i umierają ci od cynku.

O Sosnowcu w Ludziach Bezdomnych Stefana Żeromskiego

Sosnowiec - (inna nazwa: Sosnowieś) arcy-mega-super wielka-nekropolia położona na południu Polski w województwie śląskim. Najdalej wysunięta na południe dzielnica Warszawy. Najludniejsze miasto Zagłębia Dąbrowskiego (to tam gdzie psy dupami szczekają). Na czele miasta stoi Kazimierz Górski zwany Słońcem Silesii z racji swych upodobań do ślunskiej godki i krupnioków. Jedyne miasto śląskie lubiane przez Warszawioków.

Atrakcje turystyczne

Sosnowiec słynie z wielu różnych rzeczy! Największą chlubą Sosnowca jest oczywiście dworzec kolejowy, wraz z jego stałymi mieszkańcami stanowiący główną atrakcję turystyczną miasta.

W niedalekiej odległości od dworca znajduje się plac pod patronatem Kiepury, będący miejscem spotkań tubylców. Wokół placu znajduje się wiele przyjemnych barów z kebabem z kota, psa lub gołębia (w menu widniejące jako - wołowina, wieprzowina, kurczak), hamburgerami bądź innymi tradycyjnymi potrawami miasta.

Plac jest znany na całe Zagłębie Dąbrowskie dzięki jedynemu w swoim rodzaju pomnikowi miejscowego śpiewajły Jana Kiepury. Prawie spiżowy Kiepura w pozie "Ale mnie krzyż napieprza, muszę się rozciągnąć" sam w sobie nie byłby ciekawy, gdyby nie to, że został postawiony stroną zadnią do pobliskiego przystanku autobusowego i ławeczek. Miejscowa młodzież, gdy chce się umówić na spotkanie pod pomnikiem tegoż pana, zwykle używa zwrotu "spotkamy się pod Dupą Kiepury" lub "widzimy się o xx:xx (tu wstawić godzinę) pod Kiepem", choć niektórzy twierdzą, że to Mickiewicz. Zagłębiowscy geodeci po dziś dzień próbują ustalić, co za pieruński hanys ustawił w ten sposób pomnik - było nie było - jednego z najznamienitszych goroli.

Plac, będący ogłuszającym zmysły każdego architekta, połączeniem różnorakich stylów - od nowoczesnego ni-to-pies-ni-wydra po wiekowe, różnokolorowe kamienice oraz nowoczesne budowle zbudowane z gruzów sosnowieckich kopalń, hut i schronisk dla kotów. Część budynków w centrum, zamieszkałych głównie przez społeczność LGBT, została pomalowana na tęczowe kolory.

Od popularnego placu przy dworcu, zwanego "patelnią", odchodzą malownicze uliczki z równie malowniczymi tubylcami. Miejscowi wychylając się z bram witają przechodniów toastem tanim winem. Zgodnie z tradycją miejską cena owego wina nie może przekroczyć 3zł 50gr. Uliczki oferują różnorakie usługi - od sex shopów, cichych spelun i melin, w których można odpocząć po podnoszących poziom adrenaliny akcjach społecznych typu "Dawaj telefon/pieniądze/cnotę" (zależne od organizatorów).

Mieszkańcy

Sosnowiec jest najludniejszym miastem Zagłębia Dąbrowskiego. Jest to głównie zasługa historycznej roli Sosnowca jako składowiska betonu i azbestu, z którego powstały rozliczne blokowiska pełne drapaczy chmur i klatek bez drzwi wejściowych. Sosnowiczanie wolny czas spędzają na klatkach schodowych, popijając regionalne wino lub wódkę własnej produkcji (odzyskiwaną z podpałki do grila), paląc skręty z zieleniny własnego chowu i rozmawiając o codziennych problemach przy kojącej uszy muzyce Rubika. Ta forma tradycyjnego relaksu sprawia, iż mieszkańcy są jednymi z najmilszych w całym kraju - często pytają się "czy masz jakiś problem??!", pozbawiają przechodniów zbędnego im bagażu, a czasem wymasują kijkiem bolące miejsca na ciele. To jest przykład na to, że Sosnowiec jest jednym z najlepszych SPA w Europie.

Lokalni przedstawiciele subkultur to głównie hiphopowcy, SSCT (samochodowi słuchacze ciężkiego techno), fani Rubika (naśladujący go nawet wyglądem) i szalone, smutne emo... Zdarzają się patologie w postaci młodzieży nienależącej do żadnej z wcześniej wymienionych subkultur, ale są to skrajne przypadki.

Natomiast prawdziwą skazą na honorze miasta są rozliczne gangi wykształciuchów, grasujące pod Boską Estakadą Prosto Z Niebios Na Ziemię, a składające się z ludzi uczęszczających do elitarnych liceów.

Humor Sosnowiczan skupia się głównie na śmiechu z sąsiadów, co jest uroczym powrotem do korzeni naszych dalekich przodków. Z czego śmieje się sosnowiczanin? Z dworca w sąsiedniej Czeladzi, z zamku, szaberplatzu i nerki w Będzinie, dworca PKP w Dąbrowie Górniczej i naturalnie Katowic i Ślązaków. Humor aż tchnie czasami, w których jeden neandertalczyk śmiał się z jaskini drugiego? Widać, że mieszkańcy wciąż są silnie związani z tamtym okresem.

Ulubionym sportem mieszkańców Sosnowca jest piłka nożna (nawet jest stadion) prymitywny podryw na '3 paski na dresie', bieg po piwo i masowa gonitwa za kimkolwiek kto zamiast 'tak' mówi 'ja' (patrz Hanys). Do ich ulubionych sportów można także zaliczyć siatkówkę. Najlepszymi zawodniczkami są oczywiście panie z klubu AKS Niwka-Modrzejów. Dziennie w siatkach potrafią przenosić kilkaset ton.

Dzielnice Sosnowca

Pogoń, Rudna, Kazimierz Górniczy, Jagiellońska, Stary Sosnowiec, Juliusz, Ostrowy, Maczki , Porąbka, Niwka, Dańdówka Klimontów, Zagórze, Sielec, Milowice, Środula, Dębowa Góra, Modrzejów

Cieki wodne

Celowo nie zostało użyte w tytule słowo "rzeki" albowiem ubliżyłoby to miejskiej chlubie i dumie. Cieki Sosnowca należą do najbardziej aromatycznych w kraju. Są miejscem pielgrzymek wszelakiej maści koneserów różnorodnych zapachów. Sekretem tego sukcesu są mieszkańcy, pracowicie wrzucający do cieków wszystko co im akurat niepotrzebne. Są to najczystsze rzeki w Polsce - już dawno wyginęły tam bowiem wszelkie bakterie.

Zbiorniki wodne

  • Stawiki,
  • Balaton (to ten bardziej znany niż węgierski),
  • Leśna,
  • bliżej nie określone niebieskie baniaki na Zagórzu

Najpiękniejszy z miejskich zbiorników - Stawiki są uroczym miejscu na letni wypoczynek nad wodą, która jest tak mętna i gęsta, że można próbować po niej chodzić! Na Stawikach odbywają się również sławne na cały region regaty szkolne Staszic - Plater, w których obecnie prym wiedzie druga szkoła.

Edukacja

Z powodu rosnącego zapotrzebowania otwiera się coraz więcej szkół specjalnych. Najsławniejsze w Polsce są trzy licea - II L.O im. Emilii Plater (tzw Plać), VI L.O im. Janusza Korczaka oraz najlepsze IV L.O. im. Stanisława Staszica (tzw. Stasiek). Najlepsze dlatego, że posiada jeszcze gimnazjum żłobek z oddziałami dwujęzycznymi. Mniej znany jest Rozdzień (tzw. burdel)