FotoŁowca 2022
Zalegają ci w galerii telefonu zabawne zdjęcia? Podziel się nimi w konkursie FotoŁowca i zostań łowcą roku!

Czeladź

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Wszystko byłoby inne, gdyby był dworzec, ja wiem.

Grzegorz Markowski do mieszkańców ościennych miast
Centrum Czeladzi

Czeladź – największy węzeł kolejowy Górnego Śląska, z największym w Europie dworcem kolejowym. Rocznie odprawianych jest tutaj ok. 6 mld podróżnych. Pod tym względem plasuje to Czeladź daleko przed innymi, górnośląskimi metropoliami, takimi jak Berlin czy Frankfurt nad Menem.

Czeladź oczami miastowego[edytuj • edytuj kod]

Technicznie rzecz ujmując, poza posiadaniem największego dworca kolejowego w Polsce, a zarazem w Europie, Czeladź to bagienny teren na północy Zagłębia Dąbrowskiego, którego nie osuszono za pomocą kopalni, jak to stało się z resztą tego terenu z powodu małych złóż węgla oraz licznej populacji hydr i czeladzkich gigantycznych żółwi błotnych. Obecnie populacja żółwi błotnych i hydr mocno zubożała, ale ciągle przeważają one liczebnie nad nielicznymi ludzkimi sadybami na tych dzikich terenach.

Największa ulicą tej metropolii jest ul. Dworcowa, mieszcząca się między skupiskiem biurowców Microsoftu, a wieżowcami pobliskiej dyrekcji zarządu PKP. To właśnie tutaj kręcono słynne sceny filmu „Znaki”, po tym, jak niewiele wcześniej wylądowało tu UFO, widziane przez pobliskich mieszkańców (tutaj serdecznie chcemy pochwalić dilera rozprowadzającego dragi na tymże osiedlu za jakże skuteczny towar). Poza tym ulica ta charakteryzuje się pięknymi widokami, np. na wschód rozciągają się piękne prerie, na których zaobserwować można zwierzęta występujące w klimacie równikowym (tj. pies, kot, koń); na północ zaś widoczne są piękne laguny, gdzie jeszcze do niedawna pojawiały się wieloryby.

Przedmieścia Czeladzi[edytuj • edytuj kod]

 • Madera – tam konie biegają swobodnym galopem po ulicach i dzieją się rzeczy, które się nawet fizjologom nie śniły. Można zaobserwować też zawrotną liczbę przejeżdżających tamtędy samochodów wynoszącą 3 auta na tydzień. Znajduje się tam największe na Śląsku krematorium, do którego martwi dowożeni są przez zagadkowych panów w czerni mających swoją siedzibę na ul. Szpitalnej, ryzykują oni swoje życie, przejeżdżając przez perony bez zatrzymania. Chodzą pogłoski,że chcą dać swoim klientom w ostatnich chwilach swojego nieżycia trochę rozrywki zapuszczając im muzykę rodzaju „techniawka”. Z Madery możemy przejść do Siemianowic Śląskich mostem kolejowym (drugą stworzoną przez człowieka budowlą widoczną z kosmosu). W 2014 roku most ten został zburzony. Odbyło się wiele protestów przeciwko temu niecnemu czynowi, na których widziano nawet bojówki Mossadu i agentów CIA, jednak mostu nie udało się uratować. Szeroko o tym rozpisywały się największe tajlandzkie oraz malezyjskie gazety.
 • Józefów – mało kto wie, że Józefów w ogóle istnieje, a mieszkańcy nie przyznają się do zamieszkiwania tamtych okolic.
 • Piaski – największa dzielnica Czeladzi, skupiająca w sobie większość miastowej infrastruktury. Z uwagi na intensywny rozwój, dopiero w końcowych latach XX wieku, nie jest ona wyposażona – tak jak centrum – w dworzec (pomijając nieustannie używane tory, umiejscowione na granicy z Sosnowcem), lecz w lotnisko (Stare Piaski). Przed złotym okresem rozwoju (XX/XXI wiek) na terenie Piasków działała kopalnia, jednak z uwagi na to, iż tylko 1% dzielnicy należał do klasy robotniczej (98% – inteligencja, 0,5% – duchowieństwo, 0,5% – żule), nie mogła ona znaleźć odpowiedniej kadry pracowniczej i została zamknięta. Dziś na jej terenie prowadzone są wykopaliska, gdyż w 2009 r. znaleziono w tym miejscu szkielet Zaurornitolesta, pochodzący jeszcze z okresu permu. W latach 2008-2011 prowadzona była intensywna kampania na rzecz oczernienia mieszkańców Dzielnicy Piaski, polegająca na rozpowiadaniu plotek o przeważającej nadwyżce dresiarzy w społeczeństwie Piasków. Na drodze sądowej doszło do oczyszczenia ich z oszczerstw, które rozpowiadali zazdrośni mieszkańcy Będzina (w szczególności osiedle Syberka).

Parametry dworca kolejowego w Czeladzi[edytuj • edytuj kod]

Fragment rozkładu jazdy dla stacji Czeladź Główna z dnia 8 czerwca 2011
 • liczba torów – 140
 • liczba peronów – 52
 • liczba poziomów – 3
 • kubatura budynku dworca – 195 000 m3
 • dobowa liczba odjeżdżających pociągów:
  • ekspresowe – 1800
  • pospieszne – 4000
  • osobowe – 21 900

Czeladź w polskiej kulturze wysokiej[edytuj • edytuj kod]

Znany polski wieszcz z epoki romantyzmu napisał wiekopomne dzieło w którym zaproponował alternatywne użycie słowa „Czeladź”.

Fragment utworu:

Nam Czeladź nie kazano – wstąpiłem na działo
I spojrzałem na pole; dwieście armat grzmiało.
Artyleryi Ruskiej ciągną się szeregi,
Prosto, długo, daleko, jako morza brzegi;
I widziałem ich wodza: przybiegł, mieczem skinął
I jak ptak jedno skrzydło wojska swego zwinął;
Wylewa się spod skrzydła ściśniona piechota
Długą czarną kolumną, jako lawa błota,
Nasypana iskrami bagnetów. Jak sępy
Czarne chorągwie na śmierć prowadzą zastępy…

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]