Szczekociny

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szczekociny w oczach reszty Polski

Szczekociny to taki kCenzura2.svgwa Śląsk jak ze mnie Pigmej!

Przeciętny Szczekocinianin na temat przynależności administracyjnej

A po co jo do Włoszczowy pojadę po kaszankę, jak w Zawierciu mom baleron!

Burmistrz Szczekocin na znak protestu przeciwko ustanowieniu Włoszczowy stolicą powiatu

Szczekociny – wiejska mieścina o aspiracjach powiatowych z przypadkowo nadanymi prawami miejskimi, położone na gorolskich rubieżach województwa śląskiego. Miasto absurdów, gdyż jakby nie liczyć należało już administracyjnie do województwa krakowskiego, dwukrotnie kieleckiego, częstochowskiego, a po fachowo nieudolnej zamianie w 1999 roku stały się prawdziwą perełką i ozdobą Hanyslandu z siedzibą w Katowicach. Położone są nad Pilicą na obszarze Niecki Włoszczowskiej, przy głównej trasie DK78.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Początki Szczekocin sięgają roku 1398, kiedy to stały się pełnoprawnym miastem, a co za tym idzie punktem handlowym aglomeracji Szczekocińskiej do której na handel mknęły furmanki z Lelowa, Moskorzewa, Secemina, Starzyn, Grabca, Rokitna, Goleniów i innych miejscowości prowincji szczekocińskiej, pełne różnorodnych dóbr. Po zerwaniu w 1988 negocjacji z władzami Włoszczowy, Szczekociny stały się częścią powiatu zawierciańskiego.

Demografia[edytuj • edytuj kod]

Jeśli ktoś myśli że Szczekociny to wygwizdów to jest w niemałym błędzie! Otóż Szczekociny liczą (liczyły) 4017 mieszkańców, według danych z końca 2007 roku.

Sport[edytuj • edytuj kod]

Szczekociny słyną ze sportu, a na arenie międzygminnej nie maja sobie równych! Oczkiem w głowie lokalnych władz jest wybitny klub piłkarski Sparta (nie mylić ze Spartą Praga). Obecnie piłkarze tego utytułowanego klubu kopią piłkę w grupie II Częstochowskiej A klasy z takimi potęgami jak Warta Zawada, LZS Mrzygłód czy Czarni Starcza.

Turystyka i zabytki[edytuj • edytuj kod]

W Szczekocinach jest wiele zabytków, ale po uprzednim zakupieniu odpowiedniej mikstury, turysta idzie w miasto, aby podziwiać architekturę z której najbardziej wybija się Dworzec PKP, a raczej to co z niego pozostało. Ale można również obejrzeć dworzec autobusowy zlokalizowany w centrum miasta. Jest to buda zbita z blachy i płyt pilśniowych, gdzie temperatura powietrza w budynku jest taka sama jak na dworze. Innymi słowy stanowi on kwintesencję architektury.

Kultura i rozrywka[edytuj • edytuj kod]

Cotygodniowym punktem imprez jest lokalny rynek i pobliski sklep z artykułami pierwszej potrzeby z szyldem tak dużym i widocznym że nawet przy ogromnych zwidach,delikwent trafi do źródła.

Swego czasu w mieście odbył się (całe dwa razy) tzw Szczekofest czyli festiwal muzyki alternatywnej, jak szybko powstał, tak samo padł trupem ze względów finansowych i braku pomysłów.

Katastrofa kolejowa[edytuj • edytuj kod]

Niedaleko miasta była sobie stacja kolejowa. Była tak długo aż ją zlikwidowano. Niedługo po modernizacji linii kolejowej tryknęły się dwa pociągi pospieszne, bo ktoś źle przestawił zwrotnice.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]