Pszów

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Typowy dom rodzinny w Pszowie

Pszówwioska miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim.

Miasto jest położone w sąsiedztwie znacznie bardziej rozwiniętych cywilizacji takich jak Wodzisław Śląski, Radlin, czy swojego największego wroga Rydułtowy. W 1975 roku Pszów stał się dzielnicą Wodzisławia Śląskiego, ale po prawie dwudziestu latach mieszkańcy się zbuntowali i ogłosili niepodległość (do teraz na tabliczkach z nazwami ulic widnieje herb Wodzisławia, bo nie było pieniędzy na ich wymianę bo władza chciała zachować jakąś pamiątkę po tym okresie dla przyszłych pokoleń).

Podział administracyjny[edytuj • edytuj kod]

Administracyjnie w obrębie miasta Pszowa została wydzielona… jedna dzielnica: Krzyżkowice. Jest to najbardziej cywilizowany obszar w mieście, dlatego większość mieszkańców nie uznaje Krzyżkowic za część Pszowa albo wstydzą się przyznać skąd pochodzą.

Poza tym w Pszowie są cztery osiedla:

  • Osiedle Józefa Tytki – krajobraz osiedla stanowią moherowe berety wiernie siedzące na ławkach pod blokiem pilnując porządku, uprzykrzając życie młodzieży ciągłymi telefonami na policję.
  • Osiedle Grunwaldzkie – osiedle, gdzie pełno mieszkań komunalnych i wszechobecnych alkoholików witających cię standardowym tekstem kierowniku poratuj 2 złote na piwo.
  • Osiedle Tadeusza Kościuszki – składa się z bloków rozlatujących się od samego patrzenia i familoków zamieszkałych przez dresy, których ulubionym zajęciem jest gra w za kim jesteś?.
  • Osiedle Alojzego Biernackiego – spokojne osiedle domów jednorodzinnych, gdzie nie ma asfaltu. Najciekawszym zajęciem mieszkańców jest modlenie się pod krzyżem po trzy godziny dziennie.

Transport[edytuj • edytuj kod]

Podstawowy środek komunikacji w Pszowie, będący odpowiedzią na monopol autobusów

Drogi w mieście to głównie wydeptany grunt ziemny i ścieżki leśne, rzadko też rozpadający się asfalt.

Komunikacja miejska w Pszowie jest trochę rozdrobniona. Miasto należy do Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, ale najczęściej po mieście kursują bryczki z końmi, bo taniej opłacić siano dla konia niż paliwo w busie. Ponadto na teren miasta wjeżdża czasami wodzisławski autobus linii C, który jest traktowany jako pomoc humanitarna dla Pszowa.

W Pszowie do 2012 roku istniała stacja kolejowa Pszów, ale została zamknięta, bo żaden pociąg z innych miejscowości nie potrafił wjechać na tory, które były przystosowane jeszcze do lokomotywy parowej.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]