Zakopianka

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 09:33, 16 lip 2010 autorstwa 94.40.87.2 (dyskusja) (zakopianka)
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)
Noncytaty
Zobacz cytaty:

Na złą drogę zejść łatwo - wystarczy ufać drogowskazom.

Poeta o zakopiance

Zakopianka - wytwór drogopodobny, zaczynający się korkiem w Krakowie, a kończący sie jeszcze większym korkiem w Zakopanem. Zasadniczo zakopianka winna służyć do przemieszczania się pomiędzy tymi dwoma miastami, nie mniej - z uwagi na swoją szerokość oraz tempo ruchu - służy za ciągnący się od Krakowa do Zakopanego parking.

Przebieg zakopianki

  • 0 km - Kraków
  • 0,1 - 104,9 km - fiat, audi, BMW, autobus, fiat, trzy ople, traktor, TIR, ruski TIR, słowacki TIR, turecki TIR, pekaes, siedemdziesią trzy auta z Warszawy, skoda, przedstawiciel handlowy pasty do zębów, honda, Janda, Pazura, toyota, opel, BMW, T-34, maluch, ciagnik rolniczy, citroę, reno, peżo, skoda, Warszawiak itp. itd etc.
  • 105 km - Zakopane

Warunki techniczne zakopianki

Średnia szerokość pasa drogowego zakopianki jest o 98% za mała, by odbywał się tędy płynny ruch rowerowy, o samochodowym nie wspominając. Występują podjazdy, zjazdy i Poronin. Wzdłuż zakopianki wykopano rowy, służące do gromadzenia odpadajacych od kół kołpaków, które są ponownie wprowadzane do obrotu przez ludność zamieszkałą wzdłuż drogi. Ludność tak handluje tu także oscypkami oraz orginalnie miejscowymi skórami owczymi z Chin.

Zakopianka w kulturze masowej

Słynność (znaność???) zakopianki spowodowała, że stała się ona inspiracją dla twórców kultury masowej. Oto niektóre filmy, traktujące o tej drodze:

  • Pojedynek na szosie (reż. Steven Spielberg) - historia księgowego, który, jadąc czerwonym Fiatem uno, usiłuje wyprzedzić Suzuki swift pomiędzy Myślenicami a Skomielną Białą.
  • Konwój (reż. Sam Peckinpah) - paradokumentalny zapis przejazdu zakopianką w dniu 1 lipca. Z uwagi na czas trwania, podzielony na 100 odcinków.
  • Polskie drogi (reż. Janusz Morgenstern) - poetycka opowieśc o góralu, który na łożu śmierci wspomina, jak przejechał trasę spod Wawelu pod Giewont furmanką zaprzężoną w chudą szkapę pięć razy szybciej, niż zrobił to jego syn samochodem BMW.

Z ostatniej chwili

Po przeczytaniu tego artykułu, mieszkańcy Wąchocka zarządali dostępu do zakopianki i rozpoczęli okupację właściwego miejscowo urzedu gminy.