Rudak

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Rudak – dawna osada mennonicka, dzisiaj dzielnica Torunia. Niczym Persefona jesienią wraca do Torunia symbolizując nadciągającą recesję, a wiosną wraca wraz z pierwszą powodzią do Wisły. Nawiązań do mitologii greckiej jest więcej. Centrum kulturalnym Rudaka jest Dom Muz, jedyna znana w województwie instytucja kulturalna znana z tego, że chcąc zaoszczędzić pieniądze skróciła nazwę z Dom Muzyki na Dom Muz, chwaląc się tym samym oszczędnościami na tuszu w drukarce. Święto dzielnicy przypada 2 września. Zbieżność z odpustem w tamtejszej parafii nie jest przypadkowa.

Biada tym, którzy chcą badać historię Rudaka. Spośród zachowanych dokumentów 90% z nich znajduje się w plebanii na Okólnej, jednak tamtejsi księża nie udostępnią ich, gdyż nie mają czasu szukać starych akt na strychu. Pozostałe 10% to napisane w alfabecie gotyckim książki niemieckiego historyka Reinholda Heuera. W 2019 roku pewien student historii próbował odnaleźć odpowiednik kamienia z Rosetty, dzięki któremu zrozumiałby, co Heuer pisał. Co prawda udało się odnaleźć głaz, ale jedyne zapisane na nim litery układały się w słowa pomnik przyrody.

Obecnie dzielnica mostem podzielona. Świeci sygnalizacją prawa strona. Lewa strona działkami wygaszona. Na Skarpie widać obie strony.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Koniec autostrady.jpg Ten artykuł dotyczy jakiejś pipidówy, sądząc po jego rozmiarze. Jeśli sprzeciwiasz się zaniżaniu znaczenia tej metropolii – rozbuduj go.