FotoŁowca 2022
Pochwal się swoim zdjęciem w FotoŁowcy – konkursie fotograficznym na najzabawniejsze zdjęcie wszechinternetów!

Środa

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Środa minie, tydzień zginie.

powiedzenie słowiańskie

Środa, dzień loda!

ulubione porzekadło męskiej części uczniów technikum cukierniczego

Zwiędła jak panna w wstępną środę.

staropolskie przysłowie wielkanocne

Środa – zgodnie z normą ISO8601 trzeci dzień tygodnia, następujący po wtorku i poprzedzający czwartek. Nie tak lubiana, jak piątek, nie tak nienawidzona, jak poniedziałek. Nigdy nie bywa składnikiem Długich Weekendów, bo jest za daleko od niedzieli i piątku. Lepsza od soboty o tyle, że w środę nie robi się domowych porządków.

Dzień znajdujący się w samym środku tygodnia roboczego (stąd nazwa), dlatego nie budzi większych emocji. Do środy ludzie pracujący zdążyli już pogodzić się z nastaniem nowego tygodnia (faza akceptacji i pogodzenia z losem). Natomiast o godzinie 12 w południe, w środę, pracownicy symbolicznie przestawiają się z żałowania utraty weekendu na oczekiwanie na piątek (faza pobudzenia i świadomego oczekiwania).

Środa w kulturze i tradycji[edytuj • edytuj kod]

  • Według Biblii w środę Bóg stworzył lądy i roślinność.
  • Na Śląsku Opolskim oprócz soboty, tradycyjne śląskie wesela urządza się też w środy. Nie chodzi jednak o oszczędność wódki („ci, co idą do pracy w czwartek, prawie nic nie wypiją”), lecz o to, że i tak baluje się do poprawin (które, jak wiadomo, wypadają w niedzielę)
  • W Polsce słowo Środa funkcjonuje również, jako popularne nazwisko.
  • Jednodniowy urlop w Środę, to tzw. Mały Weekend. Skraca on pięciodniowy tydzień pracy poprzez podzielenie go na dwa, łatwiej przyswajalne dwudniowe tygodnie pracy.

Znane Środy[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]