Gwóźdź logo.svg
Który fragment artykułu na Nonsensopedii cię bawi najbardziej?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Brudno (województwo lubelskie)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brudno (Brodway City, Brodłej Siti) – wieś w województwie lubelskim, powiecie parczewskim oraz w gminie Parczew. Jak nazwa wskazuje jest tu brudno.

Położenie[edytuj • edytuj kod]

Brudno od zachodu graniczy z (i tak większą) wsią Miłków, a od wschodu oczywiście z przedmieściem Parczewa – Koczergami, od północy od wsi Glinny Stok oddziela ją ściek rzeka Piwo(nia), a od południa jak podejdziesz kawałek za pole to dojdziesz do torów, a jadą dalej dotrzesz do Lasek. Wieś otoczona jest głuchym polem i kilkoma zapyziałymi drzewkami.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Kiedy Parczew wyglądał jak prawdziwe miasto masa ludzi chciała osiedlić się w nim i stać się bufonowatymi mieszczanami, ale na jego terenie zaczęło brakować miejsca i postanowili koczować wokół jednej z jego bram. Z czasem ludzi przybywało coraz więcej, a ich obozowisko stało się najbrudniejszym, najbrzydszym, najobleśniejszym miejscem w całej I Rzeczpospolitej. I tak oto powstało Brudno, którego nazwa najlepiej odzwierciedla charakter tego miejsca.

Transport i komunikacja[edytuj • edytuj kod]

Brudno posiada remizę, który służy jako miejsce spotkań tutejszej społeczności. Raz na tydzień przejeżdża tędy autobus do Lublina lub Radzynia Podlaskiego. Brudno posiada asfaltową drogę łączącą wieś z Siemieniem i Parczewem. Za wsią są stare, zardzewiałe tory kolejowe, które są ulubionym miejscem spotkań okolicznościowych pijaków. Jest także przystanek autobusowy na którym co weekend spotyka się młodzież.

Turystyka[edytuj • edytuj kod]

Największa atrakcją tego regionu jest jazda rowerem po polnych drogach, a także granie w siatkówkę na pobliskim boisku i pływanie w kałużach.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

W Brudnie istniał kiedyś sklep spożywczy, ale oczywiście został zamknięty. (bo było za brudno a żywność była skazona przez brud)

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Znajdują się tu liczne szklarnie, w których uprawia się m.in. pomidory.
  • Nie działa tu Internet. Autor tego hasła pisał go z koniczyny.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]