Edytujesz „Całkowanie”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
'''Całkowanie''' - całkowanie polega na złożeniu [[funkcja|funkcji]] do kupy. Operacją przewrotną do całkowania jest [[różniczkowanie]], które rozpierdziela funkcję w drobny mak.
[[Plik:Całka.jpg|thumb|200px|Praktyczne zastosowanie całki]]
{{cytat|Chodź, będziemy się całkować.|Przeciętny [[matematyk]] podrywający dziewczynę}}


{{stub}}
'''Całkowanie''' działanie polegające na złożeniu [[funkcja|funkcji]], którą jakiś sadysta [[różniczkowanie|zróżniczkował]], na powrót do kupy. Całkowaniem zajmują się dobrzy [[człowiek|ludzie]]. Operacją przewrotną do całkowania jest oczywiście różniczkowanie, które rozpindrza funkcję w drobny [[mak]].


[[kategoria:Matematyka]]
Dla treningu, policz <math>\int_{10}^{13} 2x \;dx</math>.
[[kategoria:Analiza matematyczna]]

== Metody całkowania ==
Nauka całkowania jest głównym zajęciem [[student]]ów wszystkich ścisłych kierunków. Statystyczny student wyższych lat nie jest w stanie podać definicji całki, ani policzyć powyższego przykładu. Słabszym studentom trudniejsze przykłady śnią się po nocach aż do ukończenia studiów.
Istnieje nieskończenie wiele metod całkowania. Oto kilka najprostszych:
* '''Całkowanie przez zgadywanie''' – piszesz dwie strony obliczeń, a na końcu jakiś prawdopodobny wynik. Najczęściej stosowana metoda na egzaminach.
* '''Całkowanie przez wpisanie do programu w Internecie''' – wpisujesz do [[Google|Googla]] ''integral'' i dowiadujesz się co powinno wyjść. Przed napisaniem wyniku piszesz dwie strony rachunków. Najczęściej stosowana metoda przy rozwiązywaniu prac domowych.
* '''Całkowanie przez sprawdzenie w tablicach''' – metoda podobna do powyższej. Rzadko stosowana ze względu na konieczność posiadania tablic.
* '''Całkowanie przez udawanie''' – udajesz, że coś liczysz, a potem spisujesz wynik z tablicy. Najczęściej stosowana metoda na ćwiczeniach z analizy matematycznej na uczelniach wyższych całego świata.
* '''Całkowanie przez podstawienie''' – zgadujesz podstawienie. Dalej już prościutko.
* '''Całkowanie przez części''' – rozwalasz całkę na części. Zazwyczaj nie wychodzi nic prostszego.
* '''Całkowanie przez panikowanie''' – wpadając w panikę wpisujesz bylejaki wynik z nadzieją że jest dobry. W 99% przypadków okazuje się że nie, i zaczynasz od nowa. Metoda popularna na kolokwiach aczkolwiek zabierająca dużo czasu.
* <del>'''Całkowanie przez skorzystanie z prostego wzoru na całkę iloczynu.'''</del>
* '''Całkowanie przez ustalenie zmiennych''' – tą metodą daje się policzyć każdą całkę. Stanowi przeciwieństwo uzmienniania stałych.

{{Matematyka}}

[[Kategoria:Analiza matematyczna]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablony użyte w tym artykule: