Charlie Chaplin
Ten artykuł tak beznadziejnie zredagowano, że nawet nasz rezolutny szympans w to nie wierzy. A on cierpliwym zwierzęciem jest… Jeżeli nie potrafisz operować widłami ani redagować tekstu, zajrzyj do Kanciapy przed wzięciem się za poprawę. Jeżeli nie potrafisz uzasadnić wstawienia szablonu, nie wstawiaj go. |
Charlie Chaplin (ur. 16 kwietnia 1889, zm. 25 grudnia 1977) – hollywoodzki aktor filmu niemego. Pan w garniturku. Najbardziej znaną postacią, którą zagrał, był Tramp. Dżentelmen noszący żakiet, za duże spodnie, laskę (bambusową, oczywiście), melonik i wąsy.
Biografia[edytuj • edytuj kod]
Charlie mieszkał z matką. Ze względu na złą sytuację finansową często się przeprowadzali. W 1896 roku matka Charliego nie dostała pracy (Kobieta pracująca). Charlie i jego brat Sydney pracowali w warsztacie samochodowym. Później zostali przeniesieni do Hanwell School for Orphans and Destitute Children (Szkoły Hanwell dla sierot i biednych dzieci). Sydney podjął pracę trębacza na statku wycieczkowym (pokazywał pasażerom swoją „trąbę”, która wywoływała u nich atak śmiechu). Kiedy wrócił zaczął opiekować się Charliem. Ich ojciec zmarł z powodu ciężkiej choroby (alkoholizmu), a matka przeszła załamanie nerwowe i zmarła. Charlie po raz pierwszy na scenie wystąpił w musicalu zastępując swoją mamusię. Miał wtedy 5 lat. Widzowie nie zauważyli różnicy. Wieczorami jego matka siadała przy nim i odgrywała to co działo się za oknem. Było to bardzo ciekawe, dlatego zasypiał zanim zaczynała.
Zresztą co mogło się dziać za oknem w nocy? W wieku 11 lat zagrał komicznego kota w pantomimie Kopciuszek w londyńskim hipodromie. Pojawił się również w filmie Jim, A Romance of Cocaine Cockayne. Później dostał stałą pracę grając gazeciarza w filmie o Sherlocku Holmesie. Prawdopodobnie rozdawał metro. Była to bardzo dobrze płatna praca, ponieważ jego pensją były wszystkie pieniądze za gazety (Metro jest darmowe). Zagrał również klauna w Fun Faktory. Niektórzy twierdzą, że był kobieciarzem. Świadczą o tym chociażby jego cytaty: Na cudze błędy patrzymy jak na cudze żony. I z jednych, i drugich mamy więcej radości, niż ze swoich. Prawdopodobnie stąd wzięło się wyrażenie: Aniołki Charliego. Warto powiedzieć, że Charlie był idolem Michaela Jacksona. Inny ciekawy cytat to: Ilość głupstw, które dokonuje się z rozsądku jest daleko większa od tych, które się czyni rzeczywiście z głupoty. Możemy się domyślać, że chodzi mu o jego ślub. A miał, aż cztery żony:
- Mildred Harris;
- Lita Grey;
- Paulette Goddard;
- Oona Chaplin.
Oprócz ostatniej każda z nich została rozWÓDKĄ. Inne godne uwagi cytaty Charliego to: Dobre jest obrzucanie się ciastkami z kremem, ale jeśli film tylko na tym polega szybko staje się monotonny. Tu Charlie zdradził swoje, filmowe marzenia. Dla Krzysztofa Ibisza też znajdzie się cytat: Kto nigdy nie był dzieckiem, nie może stać się dorosłym.
Kariera[edytuj • edytuj kod]
W Ameryce został zatrudniony do studia filmowego Keystone Film Company przez Macka Sennetta. Stał się tam gwiazdą. Filmy Sennetta bardzo często nie miały scenariuszy, bo nie warto wydawać na to pieniędzy. Charlie potrafił świetnie improwizować. Uważał, że filmy z dźwiękiem zniszczą kinematografię. Filmów nie będą mogli oglądać głusi i trzeba będzie nadawać powtórki z lektorem języka migowego. Ale przede wszystkim w mówionych filmach obawiał się kobiet. W filmach niemych, mimo iż otwierały usta nic nie było słychać. Zmarł we śnie. Dobranoc.