Czesław Mozil

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czesław we własnej osobie

Czesław Mozil (albo Czesław Śpiewa, lub Czesław Mozilla Firefox czy Czesław Mesut Ozil, ur. 12 kwietnia 1979 roku w Zabrzu) – polski piosenkarz, wymiatacz solowy, były juror w X Factor oraz muzyk, głównie akordeonista, chociaż jest w stanie zagrać na wszystkim, co ma klawisze.

Życiorys[edytuj • edytuj kod]

Urodzony z mamy Polki i taty Ukraińca, w wieku lat pięciu wyemigrował z rodzinką do Danii. Tam odebrał staranne muzyczne wykształcenie w szacownej Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej. Później założył kapelę Tesco Value, której nazwa pochodzi od jego ksywy z letniego młodzieżowego obozu w Anglii[1]. Poza tym był właścicielem knajpki w Kopenhadze. Mimo przebywania na obczyźnie do Polski wpadał często, aż w pewnym momencie, w wieku dwudziestu ośmiu lat, zdecydował się zostać na stałe. Oczywiście w Krakowie, który jak wiadomo jest mekką wszystkich artystów.

Kariera[edytuj • edytuj kod]

Odkryty przypadkowo przez grupę Hey i wzięty na jeden koncert do jednego utworu, szybko się spodobał, w wyniku czego już rok po powrocie do Polski, w 2008 roku, nagrał debiutancką płytę pod bardzo oryginalnym tytułem Debiut. Teksty sklecili internauci z czatu na Onecie pod wodzą niejakiego Michała Zabłockiego, muzykę napisał sam. Mimo tak nierokującej kombinacji już półtorej miesiąca po premierze album okrzyknięto Złotą Płytą, a finalnie po 3 latach Debiut uzyskała status podwójnej Platynowej Płyty z nakładem 70 tysięcy egzemplarzy, co w kraju notorycznego piractwa jest nie lada wyczynem.

Sukces sprawił, że Czesław stał się rozpoznawalny, w 2010 roku nagrał drugi album, przekornie zatytułowany Pop. Mozil stał się regularnym gościem wszelkich koncertów oraz innych artystów, zwłaszcza tych mniej znanych, którzy chcą się ogrzać w blasku jego sławy. W 2011 roku został jednym z trzech jurorów w programie X Factor i co bardziej ortodoksyjni fani mieli mu to za złe. Fakt ten chyba nie zrobił większej różnicy, bo dzięki programowi szybko pojawili się nowi. Toteż w tym samym roku ukazał się film dokumentalny o Czesławie zatytułowany W moim maluteńkim świecie, mający na celu wywołanie skrajnej niechęci i nienawiści do jego osoby wśród jego miłośników, ale nie udało się – pokochali go jeszcze bardziej. Z jego grupy pochodził zwycięzca X Factor – Gienek Loska.

Czesław wzbudza skrajne odczucia. Mówi się, że połowa Polek chce go przelecieć, a druga połowa adoptować. Jest to skutek kombinacji jego skłonności do otwartego mówienia o życiu erotycznym w wywiadach z pociesznym wyglądem. Furorę robi jego sposób wyrażania się – im więcej chce powiedzieć, tym bardziej plącze się w zeznaniach, w efekcie czego kończy wypowiedź zupełnie innym tematem niż ją zaczął.

Przypisy

  1. bo cały prowiant miał z Tesco