Gwóźdź logo.svg
Wyniki Gwoździa 2021 już są!
Zobacz jaki tekst z Nonsensopedii zdaniem czytelników jest najlepszy.

David Lynch

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
David Lynch

David Lynchamerykański reżyser, scenarzysta, producent, malarz, kompozytor, piekarz, cieśla, ball picker, specjalista od płci kurczaków i od promieniowania gamma. Autor wielu docenionych w gronie krytyków filmów familijnych takich jak np. Twin Peaks czy Blue Velvet. Laureat głównej nagrody im. Gucwińskich za najlepszy film przyrodniczy (The Elephant Man) ufundowanej przez Kaszubski Park Krajobrazowy i gminę Bruzda Zbąszyńska. Szczególnie doceniony przez Zarząd Dróg i Zieleni a także przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad za film Lost Highway.

Dojrzewanie artysty[edytuj • edytuj kod]

Jako dziecko Davida charakteryzowała pomysłowość, niezwykła wrażliwość na otaczający go świat i niestabilność psychiczna. Dał temu wyraz w pierwszym zauważonym przez szersze grono filmie traktującym o bezwarunkowej miłości ojca do syna (Eraserhead). Bez większych problemów w twórczości tego artysty można dostrzec wpływ takich autorytetów jak: Franz Kafka, Roman Polański, Martin Short, Hulk Hogan czy też mieszkańców planety KXOR-123-U. Wraz z rozwojem duchowym tego artysty trwał regres jego mózgu. Każde kolejne dzieło sprawiało, iż przeciętny widz po wyjściu z kina marzył o 40 godzinnym seansie Teletubisiów i wacie cukrowej. Nawet tak offowy artysta nie ustrzegł się kina komercyjnego. Film akcji nakręcony w 1999 o mylącym tytule The Straight Story opowiadał historie brata pędzącego na urządzeniu ogrodowym do drugiego brata. Specjalnie na potrzeby tego filmu odkryto trzy nowe stany, zbudowano cztery miasta, tysiąc km autostrad i zakupiono zapas herbatki Szing Szing dla całej ekipy na czas kręcenia zdjęć. Budżet filmu wyniósł 12 dolarów. W samych stanach film na otwarcie zarobił 17 dolarów i tym samym pobił rekord należący do kinowej wersji „Agrobiznesu”.

Pięć zasad[edytuj • edytuj kod]

Oto pięć zasad, którymi kieruje się David Lynch tworząc film:

  1. Nie robić tego na „prosto”.
  2. Nie robić filmu dla ludzi.
  3. Słuchać głosów.
  4. Myć stopy.
  5. Napisać scenariusz, którego nie zrozumiałby nawet Gandalf.

Obecnie[edytuj • edytuj kod]

W chwili obecnej David Lynch zmęczony życiem na planie, oddaje się swojemu hobby i glosuje na siebie na stronie „imdb”, aby wreszcie wejść do top 100 reżyserów wszech czasów. Krążą plotki jakoby miał wraz z swoim wieloletnim przyjacielem Tomem Waitsem otworzyć autorski salon fryzjerski.