Gwóźdź logo.svg
Masz swój ulubiony tekst z artykułu na Nonsensopedii, który trafia w sedno i rozbawia do łez?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

NonNews:Dupa i dwie Wikipedie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Dupa Wikipedii)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

29 lipca 2009

Pierwsza akcja CBA, czyli Centralnego Biura Antywikipedystycznego, została zakończona sukcesem. Dzięki Naszej akcji dwie Wikipedie przez ponad tydzień oficjalnie dyskutowały o dupie.

Dupa, która była przedmiotem rozmów, to gra karciana o nazwie dupa biskupa. Taki artykuł od dosyć dawna istniał na polskiej Wikipedii i jakoś nikt go nie ruszał. Jednak jeden z naszych nonsensopedystów uznał, że ciekawie by było przetłumaczyć ten artykuł na język angielski. Jednak nie było to zwyczajne, filantropijne tłumaczenie. Oprócz ogólnego tłumaczenia tytuł artykułu został przetłumaczony na Ass of bishop (mimo iż poprawniej byłoby bishop's ass, ale w tym kryło się też głębsze przesłanie, mianowicie dupa ważniejsza od biskupa).

Artykuł został stworzony i, zgodnie z przewidywaniami, ktoś wstawił ekspresową kasację, zarzucając brak źródeł. Jednak autor nie poddał się i podał jakieś polskie źródła, uznane jednak za nieweryfikowalne. Po krótkiej wojnie edycyjnej ktoś wstawił artykuł pod głosowanie na wikipedystyczne VfD, czyli po polsku Strony do Usunięcia. Przez tydzień wikipedyści spierali się, czy aby ass (dupa) dosyć dobrze pasuje do Wikipedii, czy można nazwać artykuł i grę dupa? Czy jest to komu potrzebne?

Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Polska Wikipedia też przystąpiła do dyskusji, jednak bardziej zastanawiano się, czy można opisać coś oczywistego, co istnieje, bez podania źródeł, albo przy wątpliwościach, czy dane źródło istnieje, a jeśli istnieje, to czy jest wiarygodne. Po tygodniu niezbyt burzliwej dyskusji werdykt w obu Wikipediach niemal jednogłośnie brzmiał keep, czyli zostawić. Jednak w angielskiej Wikipedii zaistniał warunek przeniesienia pod dupa biskupa, aby nie przyciągać wandali, chociaż w tekście została zawarta informacja o tym, co oznacza "dupa biskupa", pozostało jednak przekierowanie Ass of bishop. W tekście zmieniono jednak na bishop's ass, gdyż jakiś Anglik wywnioskował ze słownika, że tak będzie lepiej pasować.

Werdykt obu VfD jest wręcz precedensowy i dowiódł kilku rzeczy:

  • Wikipedia traktuje wszystko tak serio, że momentami może stać się to śmieszne.
  • Niektórzy wikipedyści widząc słowo dupa, reagują tak samo, jakby zobaczyli słowo krzesło, stół czy Steven Seagal, mianowicie, gdzie są źródła?
  • Niektórzy wikipedyści stracili kontakt z rzeczywistością, do tego stopnia, że nie wiedzieli, czy fakt, iż grali w tę grę, jest wystarczającym dowodem na jej istnienie.
  • Stopień duchowny i narządy/miejsca intymne w jednym zdaniu nie muszą się sprowadzać do gwałtu/homoseksualizmu/pedofilii/łamania celibatu.
  • De facto nazwa Ass of bishop jednak konfundowała niektórych wikipedystów na tyle, że odchodzili od głównych argumentów, czyli Sources are not notable, reliable and verifiable (źródła nie są wiarygodne).
  • Niektórzy wikipedyści znają się na prawie precedensowym. Otóż jeden z nich dowiódł, że jeden z polskich nonsensopedystów o nicku Dupa biskupa został zbanowany na zawsze za wulgarny nick. Uznał, że werdykt admina polskiej Nonsensopedii może mieć wpływ na wynik VfD angielskiej Wikipedii. Na podstawie własnych wniosków opisanej sytuacji optował za usunięciem bądź co najmniej przeniesieniem artykułu. Oznacza to w skrócie, że Nonsensopedia ma podprogowy wpływ na Wikipedię.
  • Trudno rozmyślać długo nad rzeczą prostą i oczywistą. Jednak obie Wikipedie udowodniły, że każdy problem wymaga dokładnie tygodnia rozmyślania, nawet tak prosty i oczywisty jak dupa.
  • Wikipedyści to głównie biali mężczyźni pozbawieni kontaktu z kobietami, przez co po podaniu im dupy na talerzu, rozmyślali o niej przez tydzień.

Źródła[edytuj • edytuj kod]