Gwóźdź logo.svg
Który fragment artykułu na Nonsensopedii cię bawi najbardziej?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Jastrzębia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zielono tu jak na Żoliborzu!

Turysta z Warszawy o Jastrzębi.

Jastrzębiawieś w powiecie wadowickim. Jest najlepiej rozwiniętą miejscowością w gminie.

Dzielnice[edytuj • edytuj kod]

  • Dział – dzielnica ta jest położona wzdłuż trasy łączącej Sułkowice z Kalwarią Zebrzydowską. Nie jest ani zbyt rozbudowana, ani zbyt bogata, stanowi jednak ważne centrum idei zjednoczeniowej w Jastrzębi. Jest to także główna baza rekrutacyjna Jastrzębskich Sił Zbrojnych.
  • Siatkówka – spichlerz całej miejscowości. Typowy mieszkaniec tej dzielnicy posiada ciągnik, stodołę i co najmniej jedną krowę, 11/2 kury i 3/4 świni.
  • Centrum – prawdziwe serce prawdziwej wsi, jedna z dwóch najlepiej rozwiniętych dzielnic. Znajduje się tu dawny dwór szlachecki z XXI wieku, spożywczak i dobrze rozwinięty kompleks sportowy, który jest solą w oku sąsiednich gmin. Ważnym miejscem w krzewieniu kultury i przepływie informacji jest także tutejsza ławeczka przysklepowa, na której zbiera się większość elity owej dzielnicy. Tutejsi ludzie charakteryzują się wysokim patriotyzmem wiejskim i bardziej od wielkich polskich zespołów klubowych cenią lokalny LKS Jastrzębianka.
  • Purajek – stolica sportów zimowych. Słynie ze świetnych stoków narciarskich (zwłaszcza slalomowych) i legendarnej już skoczni narciarskiej K35, na której warunkiem nie złamania sobie ręki lub innej kończyny jest przeskoczenie 25-go metra.
  • Łęgi – jeden z dwóch ośrodków przemysłu drzewnego. Tutejsze dresy mimo że nieliczni, są prawdziwą elitą jastrzębskich sił zbrojnych, a także charakteryzują się obsesyjnym kibicowaniem swojej ukochanej drużynie – ZWiśle Kraków.
  • Pasieka – najmniejsza cześć wsi. W skrócie – trzy domy na wielkiej polanie otoczone lasem.
  • Zagroda (lub Na Zagrodzie) – dobrze rozwinięta dzielnica centrum kamieniarstwa i przemysłu spożywczego o imponującym w ostatnich latach przyroście naturalnym. Wielu mieszkańców Zagrody pracuje jako kadra urzędnicza w urzędach gminnych. Dzięki temu często są uważani za zdrajców, co także prowadzi do separatyzmu dzielnicy.
  • Podkiecka – dzielnica willowa. Najlepiej rozwijającą się cześć Jastrzębi, centrum przemysłu drzewnego i ciężkiego. Duży procent mieszkańców stanowią przyjezdni z Nowego Jorku lub innych wielkich, światowych metropolii.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]