Jerozolima

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Mieszkańcy Jerozolimy

Witam, jestem zJebus!

Powitanie mieszkańca Jerozolimy

Jerozolima (w starożytności znane m.in. jako Moria bądź Jebus[1]) – miasto w Yisrail, gdzie spotykają się ze sobą trzy wielkie religie monoteistyczne – buddyzm chrześcijaństwo, islam i judaizm. Spotkanie to odbywa się w duchu wzajemnej miłości i przyjaźni. Stopień wzajemnej miłości jest tak olbrzymi, że niektóre osoby aby go rozładować wysadzają się w powietrze, albo naciskają spust i puszczają serie z kałachów do bliźnich.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Historia tego miasta jest bardzo bogata i obfituje w masowe mordy i rzezie ludności cywilnej. Pierwsza z nich datowana jest już na 1000 rok p.n.e., kiedy to król Dawid wymordował zamieszkujących ją Jebusytów. Następne mordy miały miejsce przeszło 300 lat później, podczas najazdu Asyryjczyków i 150 lat później, podczas najazdu króla babilońskiego Nabuchodonozora. Wtedy też po raz pierwszy zburzono Świątynię Jerozolimską. Dalej mordy miały miejsce podczas zdobycia Jerozolimy przez Aleksandra Wielkiego, podczas dwóch powstań machabejskich przeciw Antiochowi Epifanesowi IV, podczas panowania Heroda Wielkiego (słynna rzeź niewiniątek) i podczas dwóch powstań żydowskich. Po tych powstaniach wypędzono z miasta wszystkich Żydów i dopiero w VII wieku mogli oni wrócić do domu, gdzie już czekały na nich kolejne ludobójstwa. W średniowieczu ludność była mordowana przez Persów, Arabów, Turków, Krzyżowców (tylko muzułmanie i Żydzi) i egipskich Mameluków. Od końca średniowiecza do 1948 roku był spokój, ale w tymże roku rozpoczęły się ataki terrorystyczne, które zdarzają się do dziś. Jak widzimy, mieszkańcy Jerozolimy nigdy nie mieli łatwo, i to pomimo hipermarketów i stacji benzynowych w mieście.

Ważne zabytki[edytuj • edytuj kod]

  • Ściana Płaczu – prawdopodobnie najstarsza ścianka wspinaczkowa świata. Żydzi zbierają się tu by płakać, że nigdy jej nie przejdą.
  • Golgota – urocze miejsce wykopyrtnięcia Herr Dżizasa.
  • Al-Aksa – meczet zbudowany na skale i pozostałościach Świątyni Jerozolimskiej. Jednym z postulatów „Partii Nasz Dom Izrael” (partii ultraortodoksów) jest zburzenie tego meczetu i odbudowanie Świątyni.
  • Bazylika Grobu Świętego – chrześcijanie z całego świata modlą się na grobie (a dokładniej - na jakimś głazie).

Wielokulturowość[edytuj • edytuj kod]

Ze względu na wielokulturowy charakter i w celu uniknięcia dalszej eskalacji miłości, miasto pogrodzone zostało na strefy i jest pod kontrolą sił pokojowych.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy